Přemyslovská epopej I.
Vlastimila Vondrušku není třeba skalním čtenářům mšenské knihovny představovat. Jeho knížky patří mezi ty, které se na policích knihovny ani neohřejí a ty nově vyšlé je nutné si zarezervovat dopředu. Na předním místě ve výpůjčkách  figurují jeho historické detektivní romány, odehrávající se ve 13. století, za vlády Přemysla Otakara II. Hlavním postavou je Oldřich z Chlumu, královský soudce, sídlící na blízkém Bezdězu. Další velmi oblíbenou sérií jsou Letopisy královské komory, což jsou  příběhy písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína , odehrávající se v období renesance.

Novým přírůstkem ve fondu je první část čtyřdílné románové fresky o životě posledních přemyslovských králů, která vyšla pod názvem Přemyslovská epopej I. – Velký král – Přemysl I. Otakar. Historická sága začíná r. 1173 v českém knížectví vyhnáním Přemyslova otce krále Vladislava I.

Ten i se svými syny prchá ze země. Mladý Přemysl se uchyluje do Míšeňska na dvůr Wettinů, kde poznává svou první manželku Adlétu Míšeňskou. Od poloviny osmdesátých let 12. století pak začíná Přemysl Otakar I. stále častěji zasahovat do záležitostí českých zemí. České knížectví je sice rozvráceno rodovými spory a oslabeno agresivní politikou císaře, ale Přemysl se však nemíní vzdát. Miluje vlast svých předků a touží po moci. Vede obratná diplomatická jednání a bojuje s mečem v ruce, za svou pomoc císaři získává královskou korunu. Dostává se do sporu s církví, je dán pražským biskupem do klatby, ale nakonec dosáhne s církví smíru. Několikrát se vrátí do Čech, ale zrazen prchá, aby se znovu pokusil získat vládu. Třicet let trvá jeho boj, než se mu podaří zemi ovládnout a sjednotit a znovu upevnit svou moc. Získává zpět královskou korunu a vyřeší i rodinné problémy po rozchodu s první manželkou. Jeho politické úspěchy otevírají cestu českému království mezi evropské velmoci 13. století. První díl končí narozením syna, budoucího krále Václava I.

Román o nemalém rozsahu 600 stran je jako stvořený pro dlouhé zimní večery – život Přemyslův byl v podstatě jedno velké dobrodružství, nechybí zde láska, nenávist, patřičně středověká krutost, politické manévrování na evropských šlechtických dvorech, to vše a ještě mnohem více, podané velmi čtivou formou.

Martina Hanzlová