OlešnoSkramoušBezdězy z Vrátenské hory (foto: J.Trevisan)Drážní most v Hlovci

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Babyboom pokračuje


Okénko do porodnice v Mělnické nemocnici

Rekordní počet dětí se v roce 2011 narodil v porodnici Nemocnice Mělník. Na svět přišlo 856 dětí, což je o 237 více než v roce předchozím. Naposledy se podobný počet dětí narodil v roce 1993, tehdy přišlo na svět 965 novorozenců.  Porodnost v mělnické porodnici stoupá navzdory tomu, že celkově v celém Česku narozených dětí ubývá. „Naším přáním a cílem je mít 1000 porodů za rok,“ sdělil ředitel Mělnické nemocnice MUDr. Tomáš Jedlička.

Ilustrační fotoZa nárůst počtu narozených dětí vděčí mělnická porodnice obzvláště zavedení moderních porodnických postupů, podpory kojení a individualizaci péče o rodičky a novorozence. Těší se narůstajícímu zájmu matek i mimo Mělnicko. Loni přibyly rodičky zejména z Roudnicka, Neratovicka, Brandýska a také z Prahy. Tvoří zhruba polovinu klientek. „Meziroční nárůst ovlivnila lepší spolupráce s ambulantními gynekology i mimo region Mělnicka,“ uvedla primářka gynekologicko-porodnického oddělení MUDr. Mária Procházková. Zařízení také spolupracuje s ambulancí v Praze.

Pražské rodičky láká mělnická porodnice právě větším soukromím a osobnější péčí. „Anonymita velkých porodnic ženám vadí, proto přicházejí rodit k nám,“ vysvětlila primářka Procházková. Například s porodními asistentkami se nastávající maminky znají už z registrační poradny. Tým porodnice navíc respektuje individuální požadavky, když si to matka přeje, při zachování maximální bezpečnosti pro matku i dítě.

Porodnice dnes již zcela běžně nechává otce u porodu i přestřihnout pupeční šňůru, respektuje porodní plány, využívá maximum alternativních metod a nově využívá několik moderních postupů nebo pomůcek. „Jde například o lokální umrtvení čípku, použití porodnického gelu nebo inhalační anestezii. Rodička pak lépe zvládá bolest při porodu,“ řekla Mária Procházková.

Vzrůstající trend chce Mělnická nemocnice i nadále udržet. Vedení nemocnice očekává, že při plánované restrukturalizaci se počet porodnic v okolí sníží. Proto je připravena jejich klientelu převzít. „Chceme se dostat do situace, aby už žádné rodičky nemusely odcházet jinam,“ doplnil ředitel Jedlička.

Z 856 loni narozených dětí je 441 děvčátek a 415 chlapců. V 21 případech se narodila dvojčata, na svět přišlo také 61 dětí s porodní váhou do 2,5 kilogramu. Nejčastějšími dívčími jmény jsou Anna, Tereza a Adéla, chlapečky pojmenovávali rodiče nejčastěji Lukáš, Tomáš, Adam nebo Martin. Objevila se také nepříliš obvyklá jména jako například Barnabáš a Bao nebo Ráchel či Adina. Více aktualit z Nemocnice Mělník naleznete na www.nemocnicemelnik.cz

Bc. Lucie Zikmundová, tisková mluvčí