Náměstí Míru s radnicí a kostelem sv. Martina, foto: Petra NejedláSousoší Immaculaty na nám. MíruSkalní útvar PokličkyRadnice na náměstí Míru, foto: HN - René Volfík

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Dýňová galerie v Lobči


Dýňová galerie LobečDýňová galerie LobečSvětýlkové (lampiónové) průvody jsou velmi starý pohanský zvyk, vždy o posledním říjnovém víkendu, který zřejmě vznikl jako poděkování za sklizeň. Původně se jednalo o průvod s řepnými světýlky (řepa – symbol plodnosti), protože řepa jako poslední sklízená plodina byla dříve základní potravinou, jako dnes např. brambory. Postupně začal její význam ustupovat, až se její význam po 1. světové válce zcela ztratil, ale něco z oslav zůstalo. Dýně se k tomu přidala zřejmě až mnohem později.


Dýňová galerie LobečProtože vyřezávání z řepy bylo poměrně nebezpečné, pomáhali s ním Dýňová galerie Lobečtatínkové, kteří se scházeli po večerech a společně s dětmi lampióny vyráběli. V sobotu v předvečer nedělního trhu, kam sedláci sváželi řepu na prodej, šel průvod se světýlky jako připomenutí toho, že přichází období dlouhé tmy, často bez hvězd, v průvodu se o tom zpívaly písničky, většinou doprovázené hudbou. Po průvodu se světýlko postavilo do okna, dokud nedohořela svíčka, a potom se podával čaj a koláče. Trhy byly dříve velkou událostí, kde se lidé setkávali, seznamovali a získávali nové informace.

Tak i my jsme jednu slunečnou říjnovou neděli vyřezali pár světýlek z dýní, pomáhali nejen tatínkové, ale i maminky. Nálada byla provoněná výbornými domácími koláči, čajem i punčem. A spoustu se toho napovídalo. O příjemné zážitky rozhodně nebyla nouze. Kdo nestihl dorazit do Lobče letos, těšíme se na viděnou příští rok, již při 4. ročníku Dýňové galerie.

Děkujeme všem dárcům dýní z Kadlína, Sedlece, Mšena. Zachovejte nám přízeň i na příští sklizeň.

Alena Vašíčková