Památník mistra Jana Husa, foto: Petra NejedláPamětní deska dr.J.Píče na radniciVečerní kašnaObřadní síň radnice

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavebn� spole�nost - �len skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Desatero k řešení


Desatero problémů města MšenaObčané pojmenovali problémy města na veřejném fóru

Občanům města Mšena nejvíce vadí zápach za skládky komunálního odpadu, exhalace z kotlů na pevná paliva a nejsou spokojeni s rozhodováním památkářů ohledně oprav domů v městské památkové zóně. Vyplynulo to z veřejného fóra, nazvaného Desatero problémů města Mšena, jehož se zúčastnilo přes sedmdesát lidí. Během diskuze, kterou moderoval ředitel Národní sítě Zdravých měst České republiky Ing. Petr Švec, měli obyvatelé města možnost upozornit na problémy, které je trápí.

Vyšlo najevo, že většina účastníků fóra není spokojena právě s činností památkové péče ve Mšeně. Poukazují na nekompromisní jednání památkářů, kteří údajně nejsou přístupní žádné rozumné diskuzi. Památková péče je podle starosty města Martina Macha horkým problémem, který zvedla petice na zrušení Městské památkové zóny Mšeno. „Tomuto tématu se věnujeme, ale není to problém, který jsme schopni vyřešit. Můžeme s příslušnými orgány hovořit, ale zrušení památkové zóny přesahuje naše kompetence,“ vysvětlil starosta a dodal, že se pokusí s památkáři jednat o vhodnějším přístupu. Starosta také informoval, že na příštím veřejném zasedání zastupitelstva bude blok věnovaný přímo památkové péči. Obyvatelé nespokojení s činností památkářů si přejí na jednání jejich aktivní účast.

Desatero problémů města MšenaDruhým nejpalčivějším problémem, na němž se účastníci fóra hlasováním shodli, jsou zvýšené exhalace z lokálních topenišť. Jde však o problém, který jde z důvodu absence plynofikace jen těžko řešitelný. Radnice se však situaci snaží postupně zlepšovat. Přispívají k tomu i městské dotace na pořizování ekologických způsobů vytápění.

Snížení zápachu ze skládky – to je třetí bod, který trápí velkou část Mšeňáků, zejména těch, kteří žijí v její blízkosti. Všem by se ale mělo brzy ulevit. Na jaře příštího roku totiž začne první etapa rekultivace skládky. „Navíc se blížíme horizontu tří až čtyř let, kdy se přestane skládkovat, takže se situace začne prudce zlepšovat,“ osvětlil Mach.

S problémem, který diskutující postavili na čtvrtou pozici důležitosti, což je podle nich špatná informovanost o chystané revitalizaci Boleslavské ulice, rozhodně starosta nesouhlasí. „V tomto případě jsem zásadně proti. Tato akce se projektuje od roku 2007 a od té doby se na toto téma konalo několik veřejných diskuzí. Osobně se celé čtyři roky snažím veškeré informace předávat občanům a diskutovat o nich,“ připomněl mšenský starosta. Rekonstrukce Boleslavské ulice odstartuje až v létě příštího roku. Do té doby se uskuteční další diskuse s občany a především obyvateli tohoto úseku. V Mšenských novinách navíc vyjdou podrobné informace o stavbě, které si lidé budou moci podle starosty důkladně prostudovat.

Desatero problémů města MšenaPodstatná část účastníků fóra se shodla na tom, že by měl být vytyčen obchvat města a po silnicích v centru by se vůbec neměly pohybovat kamiony. S obchvatem už dokonce radnice počítá. „Je to strategická věc, na kterou v územním plánu myslíme. Zákaz kamionů na státních silnicích druhých tříd ale není možný,“ poznamenal Martin Mach.

Dalšími tématy, nad kterými lidé v zasedacím sále radnice diskutovali, bylo zavedení farmářských trhů a obnovení jarmarků, větší prostory pro knihovnu, vybudování záchytných parkovišť mimo centrum města a vzdělávání dospělých. Farmářské trhy by se podle starosty mohly odehrávat po skončení revitalizace středu města přímo na náměstí, kde k tomu prý bude vybízet mlatový povrch. „Do projektu jsem na poslední chvíli zahrnul vyjíždějící (zapuštěný) eletrosloupek se všemi typy přípojek a dobrým jištěním, který by mohl být využit pro případné napojení stánků nebo například koncertní aparatury,“ konstatoval Mach.

Jiří Říha

Hlasování o navržených problémech
1.      Činnost památkové péče                                                                           27
2.      Zvýšené exhalace z lokálních topenišť                                                       26
3.      Snížení zápachu ze skládky TKO                                                                21
4.      Revitalizace Mladoboleslavské ulice                                                          13
5.      Obchvat města, zákaz průjezdu kamionů                                                  12
6.      Zavedení farmářských trhů a jarmarků                                                      8
7.      Zvětšit prostory knihovny, využít je ke vzdělávání                                     5
8.      Vybudovat parkoviště mimo centrum města                                              4
9.      Vzdělávání dospělých                                                                                2
10.  Přemístění tržnice na vhodnější místo                                                          0
11.  Zlepšení nabídky kulturních akcí ve městě a informovanosti občanů             0
12.  Zlepšení cesty k zastupitelům                                                                      0