Do Prahy za hudebním poznánímPozoruhodná mimoškolní osvěta v ZUŠ Mšeno

Je jisté, že jen s výukou žádná umělecká škola nevystačí. K ní je potřeba přiřadit praktické poznávání toho, co si studenti v rámci výuky přisvojí. Z toho důvodu realizuje ZUŠ Mšeno několik poznávacích zájezdů ročně. Ty jsou koncipovány tak, že student se podílí pouze na hrazení jízdného, jeho přímé setkávání s profesionálním světem umění je v režii školy.

Ve druhém pololetí letošního školního roku, tedy od února do června, máme na pořadu tři takové výjezdy. Poslední se uskuteční 25. června. Dvacet nejlepších studentů hudebního oboru získá za svou píli bezplatně vstupenku na baletní představení Sergeje Prokofjeva Popelka v historické budově Národního divadla v Praze.

Zajímavý pohled na Prahu z výškyPrvní zájezd se konal do Prahy na výchovný koncert Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Koncert nesl název „Hudební nástroje se představují“ a naši studenti se v jeho rámci seznámili se všemi dechovými nástroji na virtuózní interpretační úrovni, s doprovodným výkladem šéfdirigenta HHS a PČR plk. Václava Blahunka. Po koncertě jsme se přes Kampu a Karlův most přesunuli do Národního divadla, které nám bylo zcela k dispozici. Prohlédli jsme si základní kameny, všechny obrazové galerie, Hynaisovu oponu, hlediště a všechny přilehlé prostory. Protože nám byl oproti původní domluvě odepřen vstup na jeviště, kde se připravovala generální zkouška Wagnerova Parsifala, umožnilo nám vedení ND vstup na střešní ochozy, jež jsou jinak zcela nepřístupné veřejnosti. Neopakovatelný zážitek dívat se na panorama Prahy pod Schnirchovými trigami, které oslavily 100leté výročí osazení na střechu ND. Součástí návštěvy byla odborná přednáška o historii a významu ND.

U hrobu B. Smetany na VyšehraděDruhý zájezd se konal 12. května a byl směřován k slavnostnímu zahájení Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, jež se uskutečňuje tradičně už 70 let na vyšehradském hřbitově u hrobu Bedřicha Smetany. Naši studenti zapálili svíce nejen na hrobu tohoto českého hudebního genia, nýbrž i na hrobu Boženy Němcové, Mikoláše Alše a dalších významných osobností českých kulturních dějin. Poté nám s mimořádnou laskavostí vedení Vyšehradské kapituly umožnilo prohlídku baziliky sv. Petra a Pavla (s unikátní výzdobou Alfonse Muchy), a nejstarší pražské stavby – rotundy sv. Martina. Zahrát si na zdejší harmonium a společně si zazpívat v těchto prostorách bylo pro žáky ZUŠ Mšeno odměnou.

Prošli jsme si také kasematy uvnitř vyšehradských hradeb. V jejich nitru nás čekal opravdový poklad – originály sousoší z Karlova mostu. Po přesunu jsme se při stejné laskavosti vedení staroměstské radnice užili VIP vstup na vrcholový ochoz věže při staroměstské radnici a také do všech reprezentačních prostor této pozoruhodné budovy. Nutno dodat, že vstupy do všech jmenovaných kulturních a uměleckých instituci získala naše škola zdarma. Děkujeme všem mecenášům a podporovatelům kulturnosti nastupující generace mladých umělců. 

Dr. Josef Šebesta