Mšenský rodák zasvětil život česVincenc Janatka - druhý zlevaké menšině v Karlových Varech

Mšenský rodák, jehož jméno a zásluhy zůstaly nesmazatelně zapsány do historie Karlových Varů. Tak by se dal velmi stručně popsat lázeňský lékař, starosta spolku Slovanská Beseda a vůdce karlovarské české menšiny MUDr. Vincenc Janatka, od jehož úmrtí letos v květnu uplynulo osmdesát let. Mšeňák, který se v Karlových Varech, kde s rodinou žil, stal váženým občanem, se narodil 17. února 1865. Byl nejstarším synem Františka a Magdaleny Janatkových. Jeho otec byl rolníkem a řezníkem, později nájemcem nynější restaurace U Zlatého lva.

O tom, že mládí Vincence Janatky nebylo lehké, svědčí i fakt, že dva roky po jeho narození přišla rodina Janatkových prakticky o všechno při velkém požáru, v němž našli smrt jeho prarodiče s jejich čtyřmi dětmi. Přes všechnu bídu rodiče svého synka poslali v roce 1875 na gymnazijní studia do Mladé Boleslavi. Při studiích mu značně pomohl mšenský páter Jan Krásný, který mladému Janatkovi ze svého fondu poskytl každoročně 200 zlatých na úhradu studijních nákladů. Podporoval ho až do roku 1890, kdy promoval na lékařské fakultě Univerzity Karlovy.

Rok po promoci a absolvování zkrácené vojenské služby se mladý lékař vydal na klinickou praxi do Vídně, kde působil pět let. Právě tam si také oblíbil družný spolkový život vídeňských Čechů a ve Slovanské Besedě byl členem sekce „Mládenců arcipovedených“. V roce 1896 se jednatřicetiletý Vincenc usadil v Karlových Varech, kde si otevřel lékařskou praxi. Z počátku se věnoval očnímu, později všeobecnému a lázeňskému lékařství.

Život českého lékaře v tehdy německých Karlových Varech nebyl ale zrovna růžový. Němec k českému lékaři nešel, ledaže by byl chudý. Jeho pacienty byli především příslušníci české menšiny, kteří měli většinou hluboko do kapsy. Tisíce pacientů doktor Janatka ošetřoval zcela zdarma, některým dal dokonce nějaké peníze na přilepšenou. Jeho přítelem a poradcem byl uznávaný lékař a politik Emanuel Engel, po jehož smrti se ujal organizování českého spolkového života v Karlových Varech.

V prvním roce dvacátého století se Vincenc Janatka oženil s Němkou Irenou Metzgerovou, v níž našel pochopení pro jeho milovanou českou menšinu a věčné schůzování. V první světové válce byl v roce 1915 povolán jako domobranecký lékař do vojenského lazaretu ve Šternberku a vzápětí do Lipníku na Moravě. O rok později byl ale na žádost svých přátel přeložen do Vojenského léčebného ústavu v Karlových Varech. Lékař oblíbený nejen českou menšinou ale i německými obyvateli byl v nové republice zvolen do karlovarského zastupitelstva, kde byl zpočátku jediným Čechem. Na své rodné Mšeno, kde měl část své rodiny a mnoho přátel, však nezapomněl. Městečko navštěvoval pravidelně na Vánoce a v předjaří, kdy se rád procházel probouzejícími se lesy.

V karlovarském muzeuMuž, který svůj život věnoval posilování češství v Karlových Varech, pročež byl nazýván „starostlivým tátou karlovarské české menšiny“, navždy usnul 7. května roku 1931 ve svých šestašedesáti letech. V obraze města Karlovy Vary, v němž prožil pětatřicet let, ale zůstal navždy. Lidé se s jeho jménem denně setkávají, když procházejí ulicí Dr. Janatky, která leží nedaleko ulice pojmenované po jeho předchůdci Dr. Engelovi. Na 1. fotografii je Janatka druhý zleva. Má své čestné místo také v Městském muzeu v Karlových Varech, hned vedle prvního československého prezidenta (viz 2. foto).

Z podkladů Ireny Mačátové – Janatkové, vnučky V. Janatky, sepsal

Jiří Říha