První kořenová čistírna odpadních vod na Mělnicku začne fungovat ve Stránce

Kořenová čistírna odpadních vod k provozu nepotřebuje elektřinu a vyžaduje minimální údržbu. Navíc zapadne do krajiny. Na Mělnicku nádrže s bahenními rostlinami, které přečišťují vodu, buduje zatím jen Stránka. A zanedlouho ji uvede do ostrého provozu. Podle starosty vísky s dvěma stovkami obyvatel Štefana Dvorščíka je kořenová čistírna nutností. „Na kanalizaci peníze nemáme, tak alespoň chceme, aby si lidé u domů mohli zřídit domovní čističku. Podmínkou je však odkladiště přečištěné vody, jinak bychom na ně v celém rozsahu nedostali povolení,“ vysvětlil starosta a dodal, že stránecká „kořenovka“ je v regionu první vlaštovkou.

Skutečnost, že jde o pilotní dílo, potvrdil i vedoucí mělnického odboru životního prostředí Ctirad Mikeš. „Na projektu pracujeme pět let, kdy jsme začali hledat řešení, jakým způsobem a za relativně přijatelné peníze vyčistit odpadní vody, a umožnit tak obci rozvoj,“ vysvětlil Mikeš. Výstavbu kořenové čistírny za necelé tři miliony hradí vesnice z vlastní kasy. „O dotaci jsme žádali třikrát, ale ani jednou jsme neuspěli, takže jsme akci rozložili do více let, abychom ji byli schopni zaplatit,“ řekl Dvorščík.

Přírodní čističku tvoří dvě nádrže s osmi tisíci rostlinami chrastice, kosatce a rákosu, přes jejichž kořenový systém se voda přefiltruje a vsákne se v třetí nádrži. Vodu z domovních čističek, kterých je ve Stránce zatím dvanáct a další postupně přibývají, bude do nádrže s rákosem vozit obecní traktor. „Plánujeme zakoupit cisternu a občanům budeme vodu svážet za cenu nákladů, aby je to vyšlo co nejlevněji,“ připomněl starosta.

Kořenová čistírna vydrží podle Ctirada Mikeše bez problémů padesát let, musí se však pravidelně udržovat. Další kořenové čistírny by měly během několika let vzniknout také ve Vysoké a v Malém Újezdě.

Jiří Říha, Mělnický deník