zpíval ve Mšeně Jaroslav HutkaJaroslav Hutka

Koncert písničkáře Jaroslava Hutky se uskutečnil v sobotu 22. května v sokolovně. Zúčastnilo se ho kolem 60 lidí. V první polovině koncertu slyšeli písně z nového CD. Jednak ty, které zpěvák nazývá akvarelami, jednak písně s politickým motivem vyjadřující Hutkův kritický názor k české povaze v souvislosti s událostmi 2. světové války a těsně po ní – zejména v písních Böhmen und Mähren a Sudety.

Zpěv prokládal Jaroslav Hutka svými vzpomínkami na dobu normalizace a také popisoval, jak vlastně vznikaly po dlouhé odmlce nové písně. Zpěvák se chtěl vrátit k malování (před lety absolvoval uměleckoprůmyslovou školu v Praze). Koupil si akvarely a papíry a o dovolené chtěl začít malovat. Hlavou se mu honily různé nápady, které nakonec místo do barev vtělil do textu nových písní, které nazývá „akvarelami“. Jde o písně popisující krajiny, které Hutka navštívil.

Ve druhé části koncertu se Hutka vrátil ke svému klasickému repertoáru – moravské lidové písni a politicky angažovaným skladbám z doby normalizace. Své zpívání písničkář prokládal vyprávěním o svých cestách či o výsleších na Státní bezpečnosti. Vzpomínal zejména na to, jak ho vyslýchali kvůli písničce Havlíčku, Havle. Neustále opakoval, že se týká Havlíčka Borovského. Estébácí ho chtěli dotlačit k tomu, že se to týká Václava Havla. V jedné chvíli si vzpomněl, že Havlíček sám zakončil jeden svůj text výrokem „Borovský Havel“. Estébákům to řekl, ti nelenili a ověřili si to. Hutkovi potom řekli, že má pravdu, jeden jejich soudruh si to ověřil a propustili ho. Do zápisu potom napsali: „Je tak chytrý, že se mu nedá dokázat protistátní činnost.“

Po skončení koncertu si zájemci mohli koupit Hutkovy knihy a CD, která si sám vypaluje, z toho vznikl název jeho edice – Samopal. Snímky z koncertu, které nafotil pan Otto Vokál dojíždějící do Mšena na chalupu, najdou zájemci na www.hutka.cz v sekci Galerie.

Text: Michal Šimek
Foto: Otto Vokál