Reakce na článek z únorových Mšenských novin

Vážení spoluobčané a čtenáři Mšenských novin, článek s názvem Ohlédnutí za financemi mě nenechal v pohodě a cítím povinnost vás všechny informovat o tom, co už dávno bylo, co je již za námi a co přineslo městu ve většině pozitivum. Ve zmíněném článku jste četli (cituji některé pasáže): hospodaření na hraně únosnosti; s každým závažnějším problémem hrozilo vážné zadlužení; chyběla koncepce; nevytvářel se rezervní fond; investice nebyly dlouhodobě plánovány; realizace se děje dle akutních potřeb; úkol pro první léta – odstranit ztráty z rozpočtů minulých let; to je třeba si připomenout; (konec citace).

A nyní skutečnost:
V letech 1994 – 2006 jsme pracovali v zastupitelstvu v počtu 11 lidí a v jednom období dokonce v počtu 7 zastupitelů a mohu říci, že jsme byli stejně zodpovědní jako dnešní zastupitelstvo, jenom s tím rozdílem, že tady u nás ve Mšeně chybělo několikerá základní vybavenost (ČOV, kanalizace, skládka atd.).

V roce 1994 jsme navázali na rozpracovaný projekt prvního porevolučního zastupitelstva, to je stavbu skládky. Týden po nástupu do funkce starostky města jsem podepisovala na Státním fondu životního prostředí smlouvu o částečné dotaci, půjčce a vlastních financí na stavbu skládky TKO, jejíž náklad na vybudování představoval cca 17 mil. Kč, z toho dotace 30 %, 25 % půjčka a zbytek vlastní finance, které nebyly žádné připravené. Takže ihned úvěr a nekonečná řešení s dodavatelem stavby o splátkách faktur dle splátkového kalendáře. Stavba skládky je krátkodobá záležitost, takže peníze byly potřeba rychle. Ale podařilo se, vše jsme v pořádku splatili.

V roce 1994 byla prvním zastupitelstvem podána žádost k SFŽP o dotaci na stavbu ČOV a další etapě kanalizace, schválena a potvrzena byla tato žádost v r. 1998 a znovu dotace, půjčka a vlastní finance. Zase řešeno úvěrem, protože ze splátky za skládku jsme se v té době právě „vylízali“. ČOV a kanalizace stála cca 30 mil. Kč. Zastupitelstvo řešilo tuto záležitost opět úvěrem a bylo to rozhodnutí správné. A tak následovaly kromě běžné údržby a života ve městě další stavby, např. výstavba dvou bytových jednotek nad MŠ, střecha na ZŠ, chodníky po městě, zastřešení bytového domu 127, nová komunikace na Tržišti, rekonstrukce komunikace v Zahradní ulice, při rekonstrukci Karlovky – veřejné osvětlení a rozhlas do země, chodníky Karlovka, fasáda ZŠ, rekonstrukce koupaliště (I. a II. etapa), střecha na čp. 15 (pošta), střecha a rekonstrukce fasády radnice, místní komunikace po zátopách ve Skramouši, vodoteč ve Skramouši, oprava a zesílení břehů na rybníce Sedlec včetně úpravy přilehlé lokality. V těchto obdobích se začal stavět Domov seniorů, a sice zdlouhavě od roku 1998 do 2003, který město stálo pouze darování pozemku na výstavbu v hodnotě cca 300 tis. Kč. Tento domov hradilo ministerstvo práce a sociálních věcí a měl hodnotu 135 mil. Kč.

Závěrem jsem chtěla říci, že MZ rozhodovalo vždy v minulosti dobře. Sice jsme šli z úvěru do úvěru, ale protože jsme byli dobrými klienty banky a nikdy jsme nebyli dlužníky, nebyl problém tyto úvěry získat. Víte, v té době, kdy jsme byli ve vedení města, ještě nebyly dotace z EU, dostávali jsme dotace z jednotlivých ministerstev a museli jsme okamžitě reagovat na schválenou dotaci, i když vždy maximálně do 30 % hodnoty díla. Všechno jsme „ustáli“, všechno jsme splatili a poslední splátky končily cca v polovině roku 2007, takže jsme ještě na část roku 2007 zatížili současné MZ, ale to nejsou ztráty z minulých let, jak se píše v článku. Naše rozpočty byly po celou dobu 12 let rozpočty vyrovnanými a nebyly ztrátové. To musím bránit, i když se nám všechno nepovedlo. Chyby by se také našly, ale celkové hodnocení těchto dlouhých 12 let hodnotím kladně, nestydím se za ně a tehdejšímu zastupitelstvu ještě jednou děkuji. Ještě podotýkám, že můj článek není „volebním gulášem“, ale vyplynul z pocitu odpovědnosti k občanům našeho města a v potřebě důvěry a informovanosti našich lidí. Netroufám si hodnotit současné zastupitelstvo, kterého jsem také členem, ale tato jednotlivá volební období se nedají dost dobře porovnávat, protože podmínky, hlavně finanční, jsou odlišné a získávání financí je stále těžší a složitější. V současném vedení radnice máme odborníky na finance, existuje již u nás rezervní fond, který zastřešuje nemalou částku, ale vraťte se na začátek článku a bude vám zřejmé, že to není jen v současné koncepci a vedení, kterému přeji úspěchy.

Marie Štráchalová, bývalá starostka města v letech 1994–2006