Tak a je to tady! Ptáte se – co? Přeci poslední letošní číslo našich novin. Protože vánoční svátky takřka klepou na dveře, je čas na titul, který vidíte výše – Kniha na Vánoce. Jenže vybrat knihu na vánoční svátky se ukázalo pěkným oříškem, s nímž by ani Popelka z každoročně reprízované pohádky nebyla spokojená. Ne že bych v poslední době přečetla málo knih z místní knihovny, spíše naopak, ale Vánoce – ty si zaslouží něco zvláštního.

Jsou to svátky rodinné, napadá mě záhy, tak si říkám, že sáhnu po románech, v nichž se líčí osudy několika generací jedné rodiny – například z trilogie Hliněný dům od nositelky Nobelovy ceny Pearl S. Buckové. Nejsou to sice novinky, ale Pulitzerova cena (1932) za první část – Dobrou zemi – svědčí o zaručené kvalitě. Mohla bych vám také poradit, abyste si půjčili nějakou detektivku, například ověřenou klasiku od Agathy Christie – paní Říhová stále doplňuje další a další a snadno je poznáte podle jednotného designu (černá obálka, světlá písmena), nebo nedávnou novinku v regálech naší knihovny od amerického spisovatele Jonathona Kinga Mrtvá půlnoc (2005), u níž vám zaručeně bude běhat mráz po zádech. Možná byste však raději cestovali někam za teplem – to bych mohla doporučit Živou vodu francouzského dramatika Marcela Pagnola. Román líčí svérázné obyvatele francouzského venkova a je emocemi přímo nabitý. Láska si v něm podává ruku s krásou, ale lidská hloupost, omezenost a nenávist dokáže ledacos zničit. Zda je pomsta opravdu smyslem života, o tom můžete přemýšlet s hlavní hrdinkou Manon. A co Chevallierovy Zvonokosy, četli jste? Přesvědčí vás, že humor je kořením života.

Po několika dnech uvažování a jedné návštěvě knihovny mám jasno. Ačkoli se domnívám, že moje nabídka bude špatně konkurovat televizním pořadům, mám pro vás jeden návrh – zajděte do knihovny a sáhněte po něčem kvalitním. Život je příliš krátký na to, abychom ho promarnili četbou špatných knih. Bohužel je rovněž příliš krátký na to, abychom stihli přečíst ty výborné.

P. S.: Pokud přece jen nevíte, co číst, nebo nemáte času nazbyt, zvolte celkem útlou publikaci (68 stran) s názvem Mělnicko, která vyšla letos v edici Zmizelé Čechy nakladatelství Paseka a jejímž autorem je Jan Kilián, pracovník mělnického muzea. Kniha volně navazuje na starší autorovu práci Mělník (2008). Po krátké textové části, která je zaměřena na historii a architekturu této oblasti (zahrnuje i Kokořínsko), následuje obrazová příloha, v níž naleznete na sto padesát fotografií z archivu Regionálního muzea Mělník, mimo jiné je zde zachyceno i Mšeno a některé okolní vesnice (např. Sedlec) na přelomu 19. a 20. století.

Ať už si vyberete, co chcete, přeji příjemné Vánoce s knihou v ruce.

Vladislava Kaulerová Vaňková