1„U studienky stala, napajala páva. Povedz že mi mila, holubicka siva, ktorého si pána,“ touto slovenskou lidovou písničkou zahájili žáci mšenské základní umělecké školy nedělní odpoledne. V sále radnice se totiž konal Slovenský večer, který pro návštěvníky připravili právě učitelé a děti ze mšenské umělecké školy. Vedle lidových písní ze Slovenska v podání dětského pěveckého sboru Sluníčko se děti představily i ve hře o Jánošíkovi. Zbojníci tančili valaškový tanec a s hospodyňkami si skočili čardáš.

Podle učitelky hudebního oboru mšenské umělecké školy Veroniky Skopcové myšlenka na slovensky naladěný večer vznikla už před dvěma lety, po zdařilém vystoupení s tématem podkrkonošské kultury. „Hudební čísla jsme nacvičovali rok a Jánošíka téměř dva roky. Mnohem lépe se člověku dělá na nějakém tématu, se kterým ho něco spojuje. Moje maminka pochází ze Šariše, takže mám Slovensko ráda,“ poznamenala Skopcová, která v sále radnice předvedla hru na slovenskou lidovou píšťalu koncovku a fujaru.

„Celý pořad byl připravován s myšlenkou, že se tak oficiálně rozloučíme s bývalým ředitelem základní umělecké školy Pavlem Dvořákem. Na přípravách pracovali žáci všech učitelů, kteří vytvořili několik jeho portrétů,“ uvedla učitelka a dodala, že bývalý ředitel nakonec pozvání na akci nepřijal.

Do programu se zapojili také diváci. Ti se snažili v testu vybrat ze tří možností český význam slovenských slov. Byla mezi nimi například slova pampúšik, mihalnica nebo chustka. První z nich je koblížek, druhé řasa a třetí šátek. Tři nejlepší soutěžící dostali vyšívanou záložku do knihy. Záložky měly vyšívat děti v kroužku slovenské kultury, nakonec si s nimi poradila jejich učitelka. „Děti jsou na vyšívání ještě moc malé, a tak to zbylo na mě. Je to ale můj koníček, takže mě to nijak nezatěžovalo,“ připomněla Veronika Skopcová. Návštěvníci také ochutnali tradiční slovenské pečivo, které dodala místní pekárna.

Jiří Říha, Mělnický deník

234