Opravy sakrálních staveb II.

Kaplička v OlešněDalšími památkami, které se podařilo v letošním roce z dotačních peněz opravit, jsou zděná Boží muka s nikou na Olešně, mramorový kříž v Sedlci a skalní Boží muka v Boudecké rokli. Nyní podrobněji k jednotlivým památkám. Boží muka s nikou (kaplička) na Olešně jsou situována v dolní části Olešna, zvané Průhon. Kaplička pochází pravděpodobně z roku 1927 a byla vystavěna na místě dřívějšího dřevěného sloupu s obrázkem. V jejím výklenku stála malá socha sv. Vavřince, na jehož svátek pořádali obyvatelé Olešna a Ráje slavnostní procesí. Kaplička je čtvercového půdorysu s výraznou okrouhlou nikou v čelní stěně a odstupňovaným soklem, zhotoveným z betonu imitujícím kamenné zdivo. Čelní stěna je členěna plastickými prvky a v horním nástavci je v omítce proveden motiv „Božího oka“. Jelikož se kaplička nachází v památkové rezervaci Olešno, bylo nutné předem zajistit závazné stanovisko na opravy od Městského úřadu Mělník, oddělení památkové péče, které stanovilo podmínky, za jakých lze obnovu provést. Při opravě byla doplněna chybějící omítka se štukovými prvky dle původního stavu a proveden nátěr fasády v bíle barvě. Plastické prvky na fasádě získaly původní barvu šmolky. Do niky byl znovu osazen rám, který musel být výroben zcela nový, jelikož původní se nedochoval. Okénko do niky bylo repasováno a zatím je uloženo u majitelů sousední nemovitosti. Kaplička, jejíž stav byl několik let žalostný, získala opravou svou původní podobu a dotváří idylické prostředí roubených stavení na Olešně.

skalní Boží muka v Boudecké rokliPři svém putování po opravách zůstaneme ještě v Kokořínském údolí a přesuneme se do nedaleké Boudecké rokle, kde se nachází skalní Boží muka. Pokud byste je chtěli navštívit a prohlédnout si je, můžete využít turistické trasy, která je značena zeleně a vede ze Mšena přes Boudeckou rokli do Vojtěchova.  Nemůžete je minout, nachází se hned u cesty. Skalní Boží muka jsou zhotovena z rostlé skály nebo z odlomeného bloku skály. Zadní část je ponechána téměř v přirozeném stavu, je jen hrubě přisekána, boky jsou opracovány špicováním. Pohledová čelní strana je kamenicky opracována a je členěna mohutnou korunní římsou, nad kterou je půlkruhový ,,štít“. Pod římsou, která je nesena dvěma obdélnými pilíři, je umístěna nika s novodobým křížem. Při opravě byl kámen zbaven mechového porostu pomocí tlakové vody. Vzhledem k silně narušenému povrchu bylo mechanické čištění prováděno jen do té míry, aby nedocházelo ke zbytečnému úbytku hmoty, proto nebyl povrch zcela zbaven všech nečistot a biologického napadení. Poté proběhlo zajištění trhliny. Doplňky byly provedeny probarvenou tvárnou směsí a to spíše v minimální míře, aby se dílo pohledově sjednotilo. V nice byl nakonec obnoven bílý vápenný nátěr a znovu usazen křížek s Kristem.

Na závěr zavítáme do SedMramorový kříž v Sedlcilce, kde se pracovalo na mramorovém kříži. Křížek je situován ve střední části Sedlce při hlavní komunikaci k bývalému JZD. Jedná se o pomníček padlým v 1. světové válce se jmény obětí. Kříž i podstavec jsou z mramoru, soklová část je z jemnozrnného pískovce a zídka z hrubozrnného místního pískovce. Při opravě byl celý kříž omyt tlakovou vodou a domýván pomocí kartáčů.  Ztmavlá místa na mramoru byla dočišťována pomocí skelného vlákna. Betonové doplňky okolo paty kříže a věnec na zídce byly odstraněny. Defekty a chybějící části se doplnily hloubkově probarvenou tvárnou směsí. Nápis na mramorovém soklu byl vyzlacen a zároveň se pozlatila i postava Krista. Nakonec se zpevnila a očistila zídka okolo křížku. Křížek získal zcela novou tvář a vylepšil tak vzhled Sedlce. Tolik o letošních opravách sakrálních staveb. Doufáme, že i v příštím roce se na Ministerstvu pro místní rozvoj najdou opět finanční zdroje na financování oprav drobných sakrálních staveb a budeme mít tak možnost se o tyto finance ucházet a třeba tak vylepšit další stavby.

Ing. Michal Kazda, referent rozvoje města