…a s ní opět i značná emisní zátěž ve městě. Věřím, že po loňských 3 prvních „vlaštovkách“ – tedy předělaných topných systémech na dřevo či peletky – se najdou další projekty, které s pomocí městské dotace uleví našemu ovzduší. Připomínám, že letos nově se dotace vztahuje i na automatické kotle na uhlí, pokud splní emisní parametry. Větší projekt se připravuje v sokolovně, doufejme, že se vše stihne a sokolovna přestane zamořovat oblast náměstí.

U městských objektů není řešení tak jednoduché. Na radnici jsme přistoupili na kombinaci uhlí a dřeva, ve škole budeme zkoušet automatický hořák na pelety a uhlí pro vytápění bytů a dále hledat varianty změny vytápění i ve spolupráci s blízkými podnikatelskými provozy. Plánovaná výstavba blokové kotelny u střediska je zatím u ledu, neboť se ukazuje, že nejde o jednoduchou záležitost z pohledu technického, provozního ani finančního. Zdá se, že daleko schůdnější bude řešit objekty samostatně.

Nejlepší je nyní situace pro domy rodinné a bytové. Po zářijové změně státního dotačního programu „Zelená úsporám“ se otvírá cesta k masivní změně topných systémů i k úsporným opatřením stavebního charakteru. Nyní lze čerpat tuto dotaci i na dílčí zateplovací opatření (např. fasáda, stropy nad vytápěným podlažím, zlepšení izolačních vlastností oken), není tedy nutno objekt komplexně zateplit (což ani nemusí být možné v památkové zóně či v CHKO). Nově se tato dotace vztahuje i na panelové domy a na repasování oken v památkově chráněných objektech či památkových zónách a rezervacích (vložení izolačních dvojskel do dřevěného rámu). Úsporný přínos zamýšlených opatření je nutno předem spočítat a podle výše energetické úspory je vypočtena dotace. Minimální úspory musí být 20 % energie na vytápění proti současnému stavu.

S kolegy z úřadu jsme navštívili pracoviště Státního fondu životního prostředí a různé varianty tam diskutovali. Jsme tedy nyní schopni poskytnout komukoli základní konzultaci či zprostředkovat odborníka, který provede nezbytné výpočty. S těmi nyní začínáme pro některé městské bytové domy, kde bychom rádi provedli repasi či výměnu oken s pomocí této dotace. V případě náhrady uhelných kotlů systémy spalujícími obnovitelné zdroje (dřevo, peletky, štěpky a jiné rostlinné materiály) se sice také spočítá úspora emisí, ale dotace na její výši nezáleží a je nároková. Výměnu tepelného zdroje lze provádět a dotaci čerpat bez nutnosti realizace dalších opatření. V kombinaci s městskou dotací je to nyní jedinečná příležitost na obnovu topných systémů, která vydrží 1-2 roky (než se vyčerpají státní zdroje za prodej emisních povolenek) a již se nebude opakovat.

V případě Vašeho zájmu o tuto problematiku se prosím s dotazy obracejte na městském úřadě zejména na pana A. Vika, případně M. Kazdu či mě. Zamýšlená opatření je třeba dopředu projednat s orgány památkové péče či Správou CHKO Kokořínsko, pokud Váš objekt leží v území s nějakým typem ochrany.

Martin Mach, starosta