Mariánské sousoší na náměstí MíruVýstava prací žáků ZUŠ na radniciOlešnoObřadní síň radnice

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Český den proti rakovině


Ve středu 13. května proběhne již 13. ročník celonárodní květinové sbírky v rámci Českého dne proti rakovině

Varovná fakta
Málo se o tom mluví, málo to bere naše veřejnost na vědomí, avšak situace ve výskytu i úmrtnosti na rakovinu tlustého střeva a konečníku je v České republice alarmující. Za posledních 50 let vzrostly počty pacientů i zemřelých takřka na trojnásobek. Příklad: v r. 2005 (poslední souhrnné údaje) onemocněli touto chorobou u nás 4 982 lidé a 4 246 zemřelo. Ztráty životů jsou tedy oproti neblahé situaci na našich silnicích čtyřikrát vyšší! K příznivému obratu přitom stačí málo, neboť mezi mnoha druhy novotvarů patří rakovina tlustého střeva a konečníku k dobře léčitelným, je-li odhalena včas.

Co dělat? Stud stranou!
Je pravda, že choroba postihuje hlavně starší lidi. Avšak recept na účinnou ochranu, totiž na preventivní sledování zdravého stavu zažívacího ústrojí, spočívá i v aktivním přístupu i mladších ročníků. Bohužel z lehkomyslnosti, ostychu či strachu volí mnozí z nás pštrosí politiku – nedbáme o sebe.

Výsledek? Většina onemocnění je odhalena, až když je pozdě. 60 % pacientů s nádory tlustého střeva a konečníku přichází k lékaři v posledním, čtvrtém stadiu choroby, kdy je šance na vyléčení mizivá (12 %). Zato v časných stadiích má každý vysokou naději na uzdravení (75 %)!

Vaše pozadí do popředí!
Pamatujte! Rakovina tlustého střeva a konečníku se vyvíjí nenápadně, bezpříznakově, a to po léta. Ve čtyřech případech z pěti jsou jejím výchozím ložiskem snadno odstranitelné polypy, musí však být objeveny včas! V aktivní péči o sebe, v rozhodnutí absolvovat jednoduché preventivní vyšetření, má každý z nás v rukou mocnou zbraň proti zákeřné, ale léčitelné chorobě.

Požádejte svého praktického lékaře o vyšetření stolice na případnou přítomnost krve! Opakujte návštěvu ordinace každé 2 roky. V případě pozitivity by následovalo podrobné lékařské vyšetření. Mužům a ženám hradí tyto jednoduché testy zdravotní pojišťovny!

Obecné zásady prevence
Opustit nezdravé životní návyky ● Bojovat s nadváhou a obezitou ● Méně červeného masa, živočišných tuků a solí ● Více ovoce, zeleniny, vlákniny ● Přestat kouřit ● Alkohol jen s mírou ● Hodně fyzického pohybu ● Pozitivně myslet, aktivně žít!