Zámek ve SkalskuZámek ve Skalsku se stal rájem budoucích fotografů, filmařů a televizních pracovníků

S Pavlem Hiřmanem jsem se poprvé setkal začátkem roku 2003 v souvislosti s aktivitami mšenského Divadelního sdružení. Zaujal mne už tím, jak profesionálně dokázal připravit videodokument o sérii představení mšenských divadelníků s hrou „Ze života hmyzu“. Netrvalo dlouho a k mým uším dolehly zvěsti, že Pavel chystá velice zajímavý projekt – střední školu fotografickou a filmovou. A vidíte, píše se rok 2009 a tato střední škola – jediná svého druhu v České republice – dává o sobě patřičně vědět. O tom, jak se sny měnily ve skutečnost, jsem si závěrem loňského roku povídal s Mgr. Pavlem  Hiřmanem, ředitelem Střední školy fotografické, filmové a televizní ve Skalsku.

Pavel Hiřman, ředitel školyMohl bys ses na úvod představit?
„Po studiu režie na pražské FAMU (absolvoval jsem v roce 1975) jsem byl dva roky na stáži v moskevském Institutu kinematografie u profesora Romana Lazareviče Karmena, u něhož jsem studoval obor filmová kamera. Prof. Karmen byl významným válečným kameramanem (Stalingrad, Reichstag, zajetí Pauluse, Norimberský proces). V roce 1977 jsem nastoupil do Krátkého filmu Praha, kde jsem jako režisér natočil přes 100 dokumentárních filmů. Od r. 1992, kdy Krátký film přestal vyrábět filmy, jsem začal spolupracovat s Českou televizí, kde jsem za 10 let natočil dalších asi 100 krátkých a středometrážních filmů.“

Který z nich bys mohl více přiblížit?
„Zajímavé byly všechny, ale vyzdvihl bych především velký projekt Africké expedice s názvem Aqua Terra, který se připravoval několik let. Dopředu jsme nasmlouvali objednávky na v tu dobu ještě neexistujících 16 filmů, které nám umožnily získat finance na cestu a realizaci filmů. Dalších jeden a půl roku trvalo zpracování materiálu. V Krátkém filmu jsem se zabýval především vědeckopopulárními tématy (vědecké objevy, historie umění, etnografie). Natáčel jsem i v Angole – Africké drama návratu, o propuštění našich rukojmích, zajatých tamními vzbouřenci. 

Studenti při práciCo tě přivedlo na myšlenku založit střední školu s fotografickým, filmovým a televizním zaměřením?
„Když jsem se v roce 2003 usadil na chalupě v Sedlci, cítil jsem určité vakuum ve své práci. Proto jsem začal promýšlet osnovu prázdninových nebo víkendových výukových videokurzů, na které jsem však potřeboval akreditaci ministerstva školství. Po všem, co po mně chtěli, jsem zjistil, že bych už mohl rovnou otevřít střední školu. Nechtěl jsem jen suplovat profese ze zrušené střední odborné filmové průmyslovky v Čimelicích, ale dát prostor především tvůrčím filmovým a televizním profesím a postupům, protože kvalifikovaných asistentů těchto profesí je stále velký nedostatek. To vše bylo podnětem ke vzniku střední školy s oborem Užitá fotografie a média.“

Každá škola ovšem potřebuje dobré materiální zabezpečení…
„Jistě. Nejprve jsem hledal místo ve Mšeně či v jeho nejbližším okolí (objekt u Holušků, statek v Sedlci), ale vzhledem k obrovským finančním nákladům na splnění zejména hygienických podmínek odpovídajících předpisům jsem byl nucen se poohlédnout jinde.“

Zámek ve SkalskuV roce 2004 se uvolnil zámek ve Skalsku…
„Zámecký objekt ve Skalsku původně využívala základní škola, ale protože ubylo dětí, našli školáci azyl v menším objektu. Oslovil jsem starostu Václava Flodrmana, kterému se můj záměr velmi líbil. Přestože projektu věřilo zpočátku velmi málo lidí, přišel souhlas zastupitelstva obce Skalsko s návrhem založit obecně prospěšnou společnost, která bude zřizovatelem střední školy. Vše se táhlo hodně dlouho. Na rozdíl od podnikání, které je možné začít do jednoho měsíce, schvalovací proces nové školy trvá téměř celý rok.“

V dubnu 2006 přišla tolik očekávaná registrace…
„… ale neznamenalo to konec problémů. Od dubna 2006 jsme sice měli schválenou školu, ale nebyli ještě studenti, protože přijímací řízení s talentovými zkouškami probíhá už v lednu. Proto jsme byli nuceni přijímačky odložit až na leden 2007. Odklad však byl nutný i z hlediska stavu objektu (větší počet nutných oprav) a vybavenosti učeben i ubytovací části. To už jsem bydlel na zámku, protože všechny problémy se nedaly řešit ze Sedlce.“

V roce 2006 však nebyla zrovna mírná zima, že?
„To rozhodně ne. Tuhé mrazy (až –20° C) odhalily velké množství dalších problémů – strašně nákladné vytápění, zatékání, špatné okapy a svody). Museli jsme vyměnit téměř 80 rozbitých okenních tabulek, atd. To vše si vyžádalo hned na samém počátku náklady ve výši několika set tisíc. Kromě toho, že jsem vystudovaný režisér a kameraman a nyní jmenovaný ředitelem školy, jsem původně i vyučeným zámečníkem, a to mi pomohlo proměnit se podle potřeby za kotelníka, údržbáře, řidiče, hospodáře či účetního.“

Začátek září 2007 znamenal první nové studenty…
„Konečně jsme si oddechli, škola začala fungovat, byť ne úplně podle našich představ. Den D nastal 3. 9. 2007, kdy k nám nastoupilo 33 studentů. Po prvním roce jich zůstalo 28, a nyní je jich ve 2. ročníku plánovaný počet – 25. O rok později – 1. 9. 2008 – nastoupilo do 1. ročníku další 24 studentů, takže koncem 1. pololetí školního roku 2008/2009 máme 49 žáků. Po přijímačkách letos a napřesrok by škola měla mít celkem 100 studentů.“

Mají případní zájemci šanci dostat se na vaši školu?
„Šanci rozhodně mají. V lednu se uskutečnilo první kolo talentových zkoušek. Protože je dosud několik volných míst, proběhne koncem března druhé kolo talentových zkoušek. Zájemci se mohou ozvat co nejdříve na email školy info@fofitv.info, kde jim budou sděleny všechny potřebné informace.“

Kdo z pedagogů zde vyučuje?
„Všeobecně vzdělávací předměty (Čj, Aj, Dějiny výtvarné kultury, On, Tv, M, F, Ch) učí především místní pedagogové s potřebnou kvalifikací, kteří původně učili na zdejší ZŠ Skalsko. Ti tuto možnost přivítali, protože nemusí za prací jezdit jinam. Odborné předměty vyučují lektoři pražské FAMU, neboť se nám podařilo uzavřít dohodu o spolupráci s děkanem této prestižní vysoké školy. Za všechny bych rád jmenoval doc. Karla Smyczka (režie), Dr. Pavla Taussiga (filmový historik), Mgr. Alexandra Lukeše (dramaturgie) a Mgr. Miroslava Pokorného (fotografie).“

Jak je postaráno o studenty mimo školu?
„Stravování zajišťuje soukromá firma, která vyváří v naší školní jídelně. Podařilo se nám vybudovat v objektu školy ubytovací část, která však do budoucna nebude stačit. Proto již máme schválený projekt výstavby nové ubytovny v areálu zámku. Schvalování se však protáhlo, a proto realizace byla o rok odložena – na letní prázdniny 2009. Zpočátku byly s ubytováním problémy, ale pomohlo učiliště v Kanině, kde jsme měli na internátu 10 žáků. Další ubytování se podařilo vyřešit nájmem větší vily přímo ve Skalsku. V listopadu loňského roku jsme pro školu pořídili střední dálkový autobus Iveco (25 míst), který bude sloužit nejen škole, ale i případným zájemcům o přepravu osob v regionu i po celé republice.“

Kanina však potřebovala podat pomocnou ruku…
„Ano, vypadalo to, že kaninské učiliště skončí, mělo být zrušeno. Proto po dohodě s ing. Fantou jsme toto zařízení vzali pod svou ochrannou ruku a zprivatizovali ho.“

Výhled do budoucna je tedy spíše optimistický…
„Pokud vše půjde podle představ, tak ano. Už jsme hovořili o novém ubytovacím zařízení hotelového typu, které by mělo být dokončeno letos o prázdninách. Druhým velkým úkolem je rekonstrukce kotelny. Dosud topíme lehkými topnými oleji, a to není zrovna nejlevnější. Chtěli bychom přejít co nejdříve na ekologické palivo, na pelety. Rekonstrukci kotelny možná stihneme ještě před koncem této topné sezóny.“

Karel Horňák

 

Střední škola fotografická, filmová a televizní, o. p. s.

Soukromá škola s vlastním domovem mládeže, sídlo: Zámek Skalsko čp. 1, 294 26 Skalsko nabízí zájemcům čtyřletý studijní maturitní obor:  
82-41-M/002 Užitá fotografie a Média

Obor Užitá fotografie respektuje učební dokumenty schválené MŠMT a vlastním vzdělávacím programem, rozšiřuje výuku o média filmová a televizní, která zahrnují výuku filmových profesí: dramaturgie a scenáristika, výroba, zvuk, kamera, skript, střih a režie v oblastech: reportážní, dokumentární, populárně vědecké, instruktážní, propagační a multimediální tvorby, podle vlastního vzdělávacího programu školy.

Každý má možnost si u nás předem ověřit svůj talent. Příležitost dáváme i studentům jiných středních škol. Přihlášku k přijímací talentové zkoušce (termín dalšího kola bude vypsán koncem března) můžete vyplnit a zaslat, nebo osobně dodat na adresu naší školy, uvedenou v záhlaví. Pro úspěšné absolvování talentové zkoušky doporučujeme všem zájemcům předem konzultovat s vedením školy práce, které chtějí předložit ke zkoušce, a to při osobní návštěvě školy, po předchozí telefonické domluvě, nebo zasláním digitálních fotografií elektronickou poštou na e-mail adresu školy či osobní adresu.

Kontakt: MgA. Pavel Hiřman, ředitel společnosti a školy, email: hirman@centrum.cz, tel. 603 843 285, fax 315 694 752, www: http://fofitv.info, e-mail: info@fofitv.info