Olešnovzor dlažby na náměstí Míru, foto: Petra NejedláBezděz (foto: Zd. Bergl)Evangelický kostel

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2021 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Fotbalové zamyšlení


Mšenští žáci „válcují“ své soupeře jak na běžícím pásu

Po neúspěšné sezóně 2007/2008, kdy A-tým sestoupil po roce účinkování z I. B třídy, zavládlo v klubu zklamání, ale byli a stále jsme rozhodnuti držet mšenský fotbal na dobré úrovni a hlavně nemáme na nějaké truchlení ani čas. Kolem fotbalu je neustále hodně práce. A-tým je po podzimní části na 2. místě v tabulce okresního přeboru a stále má šanci poprat se o postup zpět do I. B třídy. Ale o týmu mužů se nechci moc rozepisovat, o tom už bylo napsáno dost.

Hlavní náplní naší práce v SK Mšeno v oddílu kopané je práce s mládeží. V červnu jsme zjistili, že do sezóny 2008/2009 nemůžeme pro nedostatek hráčů přihlásit tým přípravky. To pro nás znamenalo impuls k tomu, abychom se mládeží zabývali ještě více. V letních měsících jsme přemýšleli, co s velkým počtem hráčů v týmu žáků. Výsledkem bylo, že jsme do III. třídy okresní soutěže přihlásili B-tým žáků, které si vzal na povel Milan Šesták společně s Jaroslavem Karabáčkem.

Základ tohoto týmu tvořili hráči, kteří ukončili kvůli věku působení v družstvu přípravky a na velkém hřišti vlastně začínali. Avšak od začátku výborně fungovala spolupráce a A-týmem žáků a vždy, když to šlo, někteří hráči z áčka šli pomoci těm začínajícím do béčka. Výsledkem této spolupráce je krásné 2. místo v tabulce. Nutno podotknout, že spolupráce fungovala i obráceně, protože v A-týmu žáků jsme se potýkali vinou zranění s nedostatkem hráčů a tak nás skvěle doplňovali někteří hráči béčka.

Byšice - SK Mšeno, A-žáci 0:5Věděli jsme, že A-tým žáků bude v této sezóně patřit k favoritům okresního přeboru, ale konečný výsledek předčil všechna očekávání. Kluci jsou po podzimní části na 1. místě tabulky okresního přeboru – nejvyšší okresní soutěže, kdy všechny své zápasy vyhráli s celkovým skóre 71:5. K oběma týmům žáků mám jedinou výhradu. Netýká se však hráčů, ale spíše rodičů a babiček, dědečků, strýců a tet, prostě všech blízkých. Při našich zápasech mi chybí divácká kulisa. Přijďte se podívat, že kluci předvádí skvělý fotbal, a oni budou určitě rádi, když i od vás ucítí podporu. Určitě si to za svoje výkony zaslouží.

Velké naděje jsme vkládali do dorostu, od kterého jsme čekali boj o postup do krajské soutěže. Bohužel ne všichni hráči si to vzali k srdci, a proto je dorost na 3. místě tabulky okresního přeboru, což je sice dobré umístění, ale jak říkám, zde jsme čekali více.

Lužec - SK Mšeno, žáci 2:8Jak jsem zmiňoval již na začátku, z důvodu malého počtu dětí jsme na sezónu 2008/2009 nepřihlásili tým přípravky. Protože víme, že je práce s dětmi a mládeží velice důležitá z pohledu fotbalového vývoje, uspořádali jsme na začátku září nábor malých fotbalových talentů. Navštívili jsme školku i základní školu, kde jsme ty nejmenší seznámili s kulatým „nesmyslem“, a čekali, kolik se nám přihlásí nadšenců. Výsledek nás velmi potěšil. Po celý podzim už malí fotbalisté i fotbalistky chodili trénovat a nyní v zimě stále trénují v tělocvičně místní ZŠ pod dohledem nových trenérů Radka Mansfelda a Petra Fobera. Pokud budou takto skvěle pokračovat, máme předběžně vyjednáno, že by si na jaře mimo soutěž mohli zahrát s ostatními kluby a věřím, že v další sezóně již budou postrachem celého mělnického okresu. Jak je vidět, tak v klubu nezahálíme a snažíme se o co nejlepší výsledky. Zde musím poděkovat všem trenérům, kteří s mládeží pracují, ale i rodičům, kteří s námi jezdí na zápasy, a také výboru SK Mšeno, který se snaží vytvářet co nejlepší podmínky pro všechny týmy.   

Naše práce však nespočívá jen v trénování a hraní, ale musíme se starat i o náš rozlehlý sportovní areál. Myslím, že se nám to v rámci našich možností daří. V letošním roce probíhá 2. etapa rekonstrukce kabin – oprava sociálního zařízení za pomoci grantu od Středočeského kraje 200 tis. Kč, Města Mšena 38,5 tis. Kč a vlastních financí 145 tis. Kč. V plánu na příští rok máme dokončení rekonstrukce, kdy chceme dát kabinám novou fasádu. V letošním roce jsme neúspěšně žádali o dotaci na vybudování víceúčelového hřiště, ale máme zpracovánu žádost novou a budeme se snažit toto zrealizovat.

Vše je závislé na financích, kterých nemáme nazbyt. Nemalé finanční prostředky vynakládáme na dopravu k utkáním. Ne vždy máme k dispozici dostatek aut a po platnosti nového silničního zákona musíme ty nejmenší vozit v autosedačkách, a tak jsme nuceni někdy objednat autobus. I proto jsme podali žádost o příspěvek na dopravu mládeže k utkání do rukou zastupitelstva města. To naši žádost postoupilo radě města, která nám schválila příspěvek ve výši 5 tis. Kč, přestože jsme náklady na podzimní část sezóny vyčíslili na cca 16 tis. Kč. Například za dopravu autobusem do Lobkovic jsme zaplatili cca 3 tis. Kč. Jsme opravdu rádi za každý finanční příspěvek, ale nemůžu si odpustit poznámku, že na podporu sportu by mělo město vyčlenit vyšší finanční prostředky. Zamrzelo mě, když jsme společně s oznámením o přidělení 5 tis. Kč na dopravu obdrželi i dopis, kde nás rada města vyzývá, že si máme finance opatřit sami zvýšením členských přípěvků, sháněním sponzorů a máme používat vlastní finance získané z ubytovny a restaurace.  K tomu mohu říct, že zvyšování členských přípěvků těm, kteří ve svém volném čase nezahálí, věnují se sportu a reprezentují Mšeno, mi nepřijde úplně ideální. V dnešní době se ani sponzoři nehrnou, působíme na malém městě a jsme velice rádi, když nám místní podnikatelé přispějí do tomboly na ples. A co se týče vlastních financí, tak musím říct, že všechny vydělané peníze jdou do klubu, a jak už jsem napsal, musíme udržovat i náš areál. Proto bych chtěl, aby se zastupitelé nad tímto zamysleli a zkusili přehodnotit systém podpory sportu ve Mšeně. Z jiných obcí a měst mám informace o daleko větší podpoře sportu místním organizacím.

Vážení sportovní přátelé, dovolte mi závěrem vám poděkovat za vaši dosavadní přízeň a věřím, že na jaře se opět sejdeme v co největším počtu při akcích pořádaných na stadiónu. Přeji Vám krásné prožití vánočních svátků a do Nového roku hodně štěstí, zdraví a osobních i pracovních úspěchů.

Jiří Guttenberg, předseda SK Mšeno