Město Mšeno se rozhodlo změnit podobu středu města. Zadalo proto architektonickou studii, jejíž dvě varianty jsou vystaveny v zasedací síni Městského úřadu ve Mšeně. Budoucí podoba centrální části města už je ve fázi diskuze zastupitelů. Do rozhodování o tom, která ze dvou variant bude přijata, má možnost vstoupit každý občan našeho města. Stačí si otevřít internetové stránky města a v anketě dát svůj hlas variantě A, nebo B. Návrhy jsou vystaveny v informační skříňce v parku na náměstí Míru. Termín ukončení hlasování – 15. 12. 2008. Do tohoto data máte rovněž možnost si všechny varianty ve větším provedení prohlédnout ve vývěsní skříňce v parku na náměstí Míru. Celá úprava bude zároveň spojena s generální rekonstrukcí Boleslavské ulice.

Mnozí si jistě všimli vystavené architektonické studie, která řeší možný budoucí vzhled středu města. K přípravě tohoto projektu jsme nepřistoupili z megalomanských pudů, nýbrž v důsledku chystané rekonstrukce průtahu krajské vozovky středem města (v úseku od sběrny železa po pomník J. Husa). Je to jedinečná příležitost, jak nově definovat historické jádro města a v součinnosti s krajem a dalšími investory celou akci realizovat komplexně – tj. včetně výměny vodovodního řadu a přípojek, rekonstrukce elektrické sítě (uložení do země), rekonstrukce veřejného osvětlení a rozhlasu. Tato velmi náročná akce si vyžádá ještě mnoho sil a prostředků, ale snažíme se, aby se mohla v roce 2010 uskutečnit. Koncepce řešení náměstí a Masarykovy ulice prochází důkladnou diskusí, vyjadřovat se k ní budou i kompetentní orgány, zejména památkové péče a kraje. Návrh vychází z Programu regenerace památkové zóny Mšeno, přijatého počátkem roku 2006 zastupitelstvem města. Jde tedy o pokračování v koncepční práci, na jejímž konci by veřejná prostranství ve městě měla vypadat výrazně lépe – tak, aby odpovídala hodnotám MPZ jako celku, ba spíše ještě zvýraznila dochovaný historický ráz města.

Po nedávné poradě zastupitelů nad návrhy studie mohu s potěšením konstatovat rýsující se konsensus názorů většiny zastupitelů směřující k finální podobě studie, zájem téměř všech zastupitelů o věc a sdílený pocit, že město by si novou podobu centra zasloužilo. Cesta ke konečné verzi ještě vede přes mnoho debat a zapracování připomínek dotčených orgánů a veřejnosti (připomínky vítáme), doufám však, že v průběhu listopadu bude přijata. S památkovou zónou souvisí i potřeba vypracovat plán péče o ni, což umožňuje čerstvá novela památkového zákona.

Obsahově již máme věc připravenu z loňska (pokus o vydání regulativ zóny), jde jen o to „překlopit“ materiál do nové formy a projít schvalovacím řízením. Výsledkem by měl být dokument, který jasně stanoví práva a možnosti jak majitelů objektů v zóně, tak pracovníků památkové péče.