PhDr. Vlastimil VondruškaTýden knihoven ve Mšeně byl víc než důstojný. V podvečer 9. října očekávali milovnici dobré četby v sále MěÚ Mšeno vzácného hosta – PhDr. Vlastimila Vondrušku, CSc. Populární spisovatel se představil dychtivým účastníkům. Vyp­rávěl o svém dětstvi, studiích, co ho přitáhlo ke knihám a ke spisova­telství. Nejprve začal psát drobné i delší povídky, potom romány. Jeho cílem je psát zajímavě, pestře a poutavě o životě v přírodě, historii, různých místech, událostech. Píše detektivky, scénáře, seriály a dramatiku. Má za sebou bohatou tvorbu všech literárních žánrů kromě poezie. lnspi­raci získává v nápadech, podkladech z archívů ve spolupráci s odborníky a na historických místech. Přítomným rozšířil znalosti o tvorbě a poslání literatury. Když řekl skoro vše, dotazů bylo nepočítaně. Kokořínsko hodnotil jako úchvatnou krajinu plnou přírodních krás a nevyčerpatelný zdroj námětů pro další tvorbu. Po besedě ho čtenáři obklopili se žádostí o autogram do přinesených knih a na besedě zakoupeného románu Poslední růže.            

Jan Bursa

Mordýři a lapkové aneb Beseda s historikem
Po stopách historie jsme se mohli vydat v podvečer 9. října v sále mšenské radnice. Místní knihovna pořádala u příležitosti nedávného vydání jeho nejnovějšího díla - Románu o růži - besedu s PhDr. Vlastimilem Vondruškou, CSc., historikem a autorem detektivních příběhů, jejichž děj je zasazen zejména do období středověku. Setkání probíhalo za velmi přátelské atmosféry, počáteční ostych posluchačů, potažmo čtenářů, byl brzy překonán autorovým poutavým vyprávěním nejen o radostech a strastech spisovatelské profese, ale i o výrobě historického skla, již zřídil v nedalekých Doksech, kde žije.

Téměř dvě hodiny před námi ožívaly postavy z detektivní série Hříšní lidé Království českého, kterou v současnosti autor převádí do filmové podoby. Podle Vondrušky bude pilotní díl seriálové řady vysílat 1. ledna 2009 televize Nova a zasvěcení již vědí, že se mají na co těšit. Nejenže se opět setkáme s královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu, abychom spolu s ním a jeho sličným panošem Ottou mohli učinit spravedlnosti zadost, ale rovněž, jak autor literární předlohy a scénárista v jedné osobě přislíbil, budeme svědky napínavého milostného trojúhelníku. Vondruška prozradil, že obsazení seriálu, který má mít šestnáct dílů, bude přímo hvězdné – v hlavních rolích se představí Karel Roden, Klára Issová, Jan Kanyza, Lukáš Vaculík. Další neméně známí čeští herci ztvární epizodní role. Do zákulisí televizní kuchyně nahlédli účastníci besedy s chutí, která byla přímo úměrná spisovatelovu vtipu a kultivovanému humoru, s nimiž popisoval historky, které natáčení předcházely a doprovázely jej. Měli jsme možnost zavítat rovněž do spisovatelské dílny, přičemž řada dotazů směřovala právě na zdroj inspirace. Autor, který děj svých knih s oblibou zasazuje do krajiny kolem Bezdězu (vždyť hlavní postava jeho děl je tamním správcem), přiznal, že nádherná krajina Kokořínska je pro něj studnicí nápadů. Čtenáře zajímala také věrohodnost jednotlivých příběhů, ale ty, kteří se chtěli vydat společně s mělnickou lékárnicí Vojtěškou do roklí v  kokořínském údolí a vzít si knihu s popisem cesty místo mapy, spisovatel odradil s poukazem na notnou dávku autorské licence. Co však jeho příznivce jistě potěšilo, byl příslib brzkého vydání třetího dílu Letopisů Království českého, další řady (tentokrát renesanční) detektivních příběhů z historie. Pro ty, kteří neholdují beletrii, ale spíše je zajímají fakta, připravuje autor encyklopedii, v níž století po století zmapuje historii odívání a výzdoby interiérů.

V závěru besedy poděkoval jeden ze čtenářů jménem všech přítomných Vlastimilu Vondruškovi za příjemné chvilky strávené nejen v jeho společnosti, ale především za ty, které můžeme prožít nad jeho knihami. Rovněž vedoucí knihovny Ivana Říhová přidala své poděkování a vyjádřila radost nad tím, že si autor našel na Mšeno čas. Je jen s podivem, že ačkoliv se plakátky zvoucí na besedu objevily již čtrnáct dnů před termínem jejího konání, sešlo se v sále radnice sotva dvacet lidí. Úspěch se literatuře zřejmě nepromíjí.

Mgr. Vladislava Kaulerová Vaňková