Kromě běžných denních záležitostí spojených s chodem města a úředními povinnostmi pracujeme zejména na rozvojových projektech a zajištění financování jejich případné realizace, samozřejmě vše za vydatné pomoci zaměstnanců města.

Mnozí si jistě všimli vystavené architektonické studie, která řeší možný budoucí vzhled středu města. K přípravě tohoto projektu jsme nepřistoupili z megalomanských pudů, nýbrž v důsledku chystané rekonstrukce průtahu krajské vozovky středem města (v úseku od sběrny železa po pomník J. Husa). Je to jedinečná příležitost, jak nově definovat historické jádro města a v součinnosti s krajem a dalšími investory celou akci realizovat komplexně – tj. včetně výměny vodovodního řadu a přípojek, rekonstrukce elektrické sítě (uložení do země), rekonstrukce veřejného osvětlení a rozhlasu. Tato velmi náročná akce si vyžádá ještě mnoho sil a prostředků, ale snažíme se, aby se mohla v roce 2010 uskutečnit. Koncepce řešení náměstí a Masarykovy ulice prochází důkladnou diskusí, vyjadřovat se k ní budou i kompetentní orgány, zejména památkové péče a kraje. Návrh vychází z Programu regenerace památkové zóny Mšeno, přijatého počátkem roku 2006 zastupitelstvem města. Jde tedy o pokračování v koncepční práci, na jejímž konci by veřejná prostranství ve městě měla vypadat výrazně lépe – tak, aby odpovídala hodnotám MPZ jako celku, ba spíše ještě zvýraznila dochovaný historický ráz města. Po nedávné poradě zastupitelů nad návrhy studie mohu s potěšením konstatovat rýsující se konsensus názorů většiny zastupitelů směřující k finální podobě studie, zájem téměř všech zastupitelů o věc a sdílený pocit, že město by si novou podobu centra zasloužilo. Cesta ke konečné verzi ještě vede přes mnoho debat a zapracování připomínek dotčených orgánů a veřejnosti (připomínky vítáme), doufám však, že v průběhu listopadu bude přijata. S památkovou zónou souvisí i potřeba vypracovat plán péče o ni, což umožňuje čerstvá novela památkového zákona. Obsahově již máme věc připravenu z loňska (pokus o vydání regulativ zóny), jde jen o to „překlopit“ materiál do nové formy a projít schvalovacím řízením. Výsledkem by měl být dokument, který jasně stanoví práva a možnosti jak majitelů objektů v zóně, tak pracovníků památkové péče.

I další investiční akce města úzce souvisí s akcemi ČEZu. V tomto roce je to rekonstrukce vedení v Sedlci, kde nákladem téměř 800 tis. Kč (z vlastních zdrojů) souběžně rekonstruujeme veřejné osvětlení. Příští rok doufejme začne tamtéž pokládat kabely do země TO2, a než zmizí sloupy, budeme muset rekonstruovat rozhlas (bezdrátovou technologií). Poté přijde na řadu vodovodní řad a otázkou je, zda se nezabývat seriózně možnostmi odkanalizování obce (studie?) s použitím alternativních metod čištění odpadních vod (kořenová ČOV apod.), než se pustíme do definitivní úpravy povrchu komunikací. Ve Vojtěchově také probíhá částečná rekonstrukce vedení nízkého napětí ve směru Plané doly, pro nás opět spojená s novým veřejným osvětlením, avšak pouze v malém rozsahu (max. desítky tisíc). Příští rok se ČEZ vrhne na rekonstrukce rozvodů v Hradsku, Olešně a Ráji, na nás opět bude osvětlení. Na opravu poslední části komunikace v Hradsku ke kostelíku sice již brzo budeme mít dokončen stavební projekt, ale s realizací vozovky bude zřejmě třeba počkat, až budou všechny kabely v zemi. V roce 2010 začne ČEZ opravovat i ve Mšeně, kromě již zmíněné Boleslavské a náměstí se s tím „svezou“ přilehlé ulice a dále celý prostor ulic Palackého, Mělnické, Žižkovy, Pod Javorem, Zahradní a Masarykovy. S tím budou opět spojeny i náklady města.

Připravujeme i akce bez ČEZu – například se projektuje cyklostezka do Stránky od Jatecké pod MŠ do Stráneckého dolu (zde narážíme na problémy se soukromými přípojkami vody a elektřiny do zahrádek, což se musí vyřešit v prvním pololetí příštího roku). Náklady na projekci z větší části uhradí kraj, realizace snad z evropských peněz (SROP). Snažíme se připravit i projekt na obnovu cesty (včetně odvodnění) v Debři a lesní hospodářské cesty z Vojtěchova na Droužkov (Boudecká rokle) – opět cílíme na evropské zdroje (PRV). Samozřejmě dále pokračujeme s rekonstrukcemi (a reklamacemi) na koupališti – po letošní podzimní obnově vestibulu by mělo dojít ještě na opravu kabinek a zbylých oken ze zadní strany budovy v příštím roce, dále na studii revitalizace zeleně a exteriéru koupaliště a okolí (studie bude snad hrazena z grantu), připravujeme také projekčně opravu plotu a čekají nás ještě fontány. Reklamujeme bazén – povrchovou úpravu stěrkou, ve které se vyskytly tisíce „puchýřků“, na jaře zřejmě dojde k celoplošné opravě povrchu bazénu jinou technologií.

Další projekty se týkají škol. V mateřské škole je zahájena přestavba 1. patra za účelem vzniku nové třídy pro 15 dětí k 1. 1. 2009 nákladem cca 0,5 mil. Kč z vlastních zdrojů. Připravuje se i rozsáhlý projekt na zateplení školky (okna, střecha, osvětlení, fasáda), se kterým bychom se chtěli v příštím roce ucházet o evropské fondy (OPŽP). Již v listopadu podáme projekt (evropské fondy - SROP) na rekonstrukci školy základní – půjde o osvětlení, dlažby, výpočetní techniku, okna a zateplení stropů. Přes zimu přepracujeme (vylepšíme) již jednou podaný projekt na sportovní areál za školou a příští rok podáme znovu (SROP).

V říjnu jsme podali žádost o evropské zdroje (ESF) s tématem vytvoření plánu rozvoje sociálních služeb pro mikroregion Kokořínska (komunitní metodou), což je důležité zejména z pohledu perspektivy domova seniorů a dalších sociálních služeb. V současné chvíli intenzivně pracujeme na přípravě projektu první blokové kotelny na biomasu (dřevní štěpku) naproti zdravotnímu středisku, která by mohla vytápět středisko, bytovku a radnici. Termín podání je v lednu (OPŽP).

Snažíme se o získání souhlasu majitelů zemědělských pozemků v našich 4 katastrech k zahájení komplexních pozemkových úprav. Nejlépe jsme na tom v katastru Skramouš, kde již zbývá jeden podpis. Poté žádost pošleme na Pozemkový úřad, abychom se co nejdříve dostali do pořadníku. S těmito úpravami ve Skramouši souvisí i projekt opatření proti zátopám, který již máme a v rámci úprav by se měl realizovat (zejména suché poldry apod.). V ostatních katastrech musíme přes zimu dohnat chybějící souhlasy, zde budeme vděčni za jakoukoli pomoc. I KPÚ se realizují převážně z evropských peněz (EAGGF).

Běží i projekty a akce menšího rozsahu – například opravy drobných památek či alejová výsadba v Nádražní ulici. Na příští rok chystáme opravy dvou střech městských budov – čp. 308 a 38. Účastníme se i projektů Sdružení obcí Kokořínska – např. pod mou gescí byla vypracována Vyhledávací studie mezinárodní cyklostezky Praha-Berlín v úseku Mělník –Kokořínský důl – hranice kraje, která by měla procházet našimi katastry Sedlec, Mšeno a Olešno po ose Kanina – Sedlec – Romanov – Pivovarská cesta – Vojtěchov – Planý důl. S touto studií bude sdružení (a věříme, že i kraj) dále pracovat.

Jak vidíte, projektů a záměrů je hodně, ale v období dostupnosti evropských dotací (do r. 2013) bychom neměli propást žádnou šanci. K realizaci těchto záměrů i dalších akcí, které jsem tu z časových důvodů nezmínil, budeme potřebovat hodně sil a zdrojů, trochu štěstí a Vaši podporu a zájem. Pěkný podzim přeje

Martin Mach, starosta