Jan Kašpárek na tratiDalší evropské body pro Jana Kašpárka

Své druhé soutěže, třetí v pořadí, čtyřdílného evropského šampionátu v motocyklových soutěžích – enduro, která se konala 2. – 3. 8. 2008 v Lotyšsku, se zúčastnil i mšenský jezdec Jan Kašpárek, hájící barvy Motoklubu Chrastava. Premiéru v ME si odbyl již v květnu v portugalském Oliviero do Hospital, nedaleko pobřeží Atlantiku, na velmi náročné trati, která v minulosti hostila i účastníky seriálu mistrovství světa v enduru, což svědčilo o její obtížnosti.

V tomto podniku Jan obsadil po oba soutěžní dny 13. místo ve třídě E2 v konkurenci převážně italských, francouzských, nizozemských a německých jezdců. Bohužel jeho výkon limitovala nepříjemná indispozice v podobě angíny. Přesto to byla neocenitelná zkušenost pro „evropského“ nováčka jak v poznání obtížnosti evropských tratí, tak v přípravě na soutěž takového charakteru.

Lotyšská soutěž se konala ve Vidriži, severně od hlavního města Rigy. Místní pořadatel připravil okruh, na kterém jezdce čekaly endurácké lahůdky, jako tuny bažin a bažinek, rašelinová pole v suché i mokré podobě a tři měřené testy. Celý okruh měřil 75 km a čas na jeho zdolání byl 2 h 10 min. Jezdci ho absolvovali 3krát. Trať byla dosti obtížná díky náročným měřeným úsekům, průjezdům rašelinišť, kde nebyla nouze o zapadnutí motocyklu až po nádrž, ale i velmi rychlým úsekům po lese, kde jezdci dosahovali místy rychlosti až 120 km/h.

První soutěžní den se Honzovi celkem dařilo, i když se nevyhnul pádu na měřeném úseku, ale i na trati a obsadil 11. místo ve třídě E2. Druhý den se již projevila únava z předešlého dne a po několika pádech v měřených úsecích se propadl na 13. místo. I to byl pro nováčka úspěch, dojet tak náročné soutěže. Zvláště když vezmeme v úvahu, v jakých podmínkách se Honza připravuje ve srovnání s ostatními českými účastníky ME, kdy zvláště finanční zajištění je limitující pro přípravu i samotnou účast, jak v podnicích domácího mistrovství, tak v mistrovství Evropy. Proto mu přejeme, ať se může ve zdraví a v plné síle a s dostatečným finančním zajištěním zúčastnit finálového klání ME v nizozemském Helogenu v polovině října.