Obřadní síň hostila zajímavou výstavu motýlůVýstava motýlů na mšenské radnici

Letní přírodu také zkrášlují motýli, barevnými křídly třepotající krasavci. S jejich životem se mohli sezná­mit od l. do 24. srpna návštěvníci výstavy Motýli, pořádané městem Mšeno. Vzácné exponáty, zapůjčené Oblastním muzeem Praha-vý­chod, přinášely v obřadní síni radnice poučení a hlubší poznání života zajímavého hmyzu pyš­nícího se mnoha barvami. Usnadňovaly to popisky s uvedením místa výskytu a způsobu vývoje. Byla to výstava, jak má být.

1Umělecké fotografie denních a nočních motýlů až na výjimky poři­zoval autor F. K. Foltýn v přírodních lokalitách podél řek Labe a Cid­liny, od Přelouče až po Kolín. Muzeální a studijní kolekce českých a exotických motýlů podrobně ukazovaly koloběh motýlího života – od vajíček, vylíhnutí housenek, jejich potravy, životního prostředí až po zakuk­lení a opuštění kukly. Je smutné a varující, že nám ubývají z přírody.

Toto varování nelze brát na lehkou váhu. Nadějný život bezbranných motýlů přerušují predátoři z ptactva, ježků, hadů, žab a slimáků. Podílejí se na něm také „hravé“ děti ničící všechno, co jim přijde pod ruku, dále zemědělci používající chemické přípravky pro zvýšení pro­dukce, hubení hmyzu a plísnových chorob rostlin. Pro milovníky přírody platí dvojnásob – chránit všechno živé. Škody páchané žravými housenkami na listech stromů a zelenině nejdou do tisíců. Nějak se živit musí a potom nám to vynahradí pestrostí barev. Sledování vykazuje 7 druhů ohrožených, 12 kriticky a silně ohrožených. Chceme mít přírodu plnou života a pestrou, ne uloženou v muzeích a přírodopisných učebnicích.

text Jan Bursa, foto Karel Horňák

234