Kostel sv. Martina ve Mšeně, foto: Petra NejedláEvangelický kostelBrusnéVečerní kašna

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Orchestr ukrytý v počítači


Hlavní jídelnou mšenského Domova seniorů zněly melodie a písně Karla Vacka. Hrál je orchestr R. A. Dvorského a jeho Melody Boys, zpívali Karel Vacek, R. A. Dvorský, Oldřich Kovář a Karel Mlejnek. Kde se tu odpoledne 30. dubna všichni vzali? Zazněly originální nahrávky, ale orchestr se zpěváky nebyl vidět. Členové hudební a umělecké agentury AIMA-EMA Praha dávno hrané skladby po digitální úpravě převedli a uložili do počítače. Takže bylo možné zvolit k hraní libovolnou píseň. Tím posluchači už třetí generace mohou porovnávat původní hudbu se současnou.

Tóny mohou znít z hudebních nástrojů, magnetofonu či reproduktorů. V DSM se nesly z počítače s připojeným zesilovačem, kam se „schoval“ orchestr spolu se zpěváky. „Sešli jsme se na besedu o velkých dechovkářích, mezi které věčně patří Kmoch, Vacek, Vejvoda, Poncar a další. Představíme vám populární, věčně zelené skladby podle programu. Přiblížíme vám život a dílo Karla Vacka. Potěší nás, když se vám to bude líbit, a ještě více, pokud si je společně zazpíváme,“ uvedl moderátor a zpěvák PhDr. Zdeněk Sobotka. K úvodnímu slovu se připojila i ředitelka agentury Jiřina Hendrychová.

Hned zazněla skladba Hej, panímámo. Každou píseň Zd. Sobotka prokládal zajímavým vyprávěním o Karlu Vackovi, vynikajícím českém dirigentovi, který ovládal více nástrojů. Navíc si ke svým skladbám psal i texty. Jeho polky, valčíky či tanga obletěly celý svět. Mají je v repertoáru i četné zahraniční orchestry. V závěru zazněla směs písní Vacka, Vejvody a Poncara v podání Evy a Vaška. Před rozloučením poděkovala J. Hendrychová přítomným za zájem o dechovou hudbu. Přislíbila, že se co nejdříve setkáme při programu „Písničkář Karel Hašler“. Senioři se těší, že si opět společně zazpívají.

Jan Bursa