Lezecká stěna MšenoDubské skály táhnoucí se od Dubé až po Lhotku strmými roklemi, početnými skalními stěnami a těžko přístupnými věžemi z pískovců rádi navštěvují turisté a s ještě větší oblibou je lezením dobývají lezci. Jen od Benátek nad Jizerou, Mladé Boleslavi, Mnichova Hradiště až po Kralupy nad Vltavou a Neratovice kluby registrují 321 lezce, v celém Středočeském kraji 740. Mají podmínky k celoročnímu lezení na lezeckých stěnách?

Dagmar NohýnkováZatím jsou pouze v Berouně a Kladně. Třetí, nová slouží od 21. dubna ve Mšeně, kde je lezecký sport velmi rozšířen. Přispěje k rozvoji lezectví, získání nových lezců, pomůže zvýšit jejich kondici, výkonnost, přípravu lezeckých družstev hasičů. Otevření stěny s doprovodným kulturním programem se zúčastnili místní občané s dětmi a sponzoři. Srdečně přivítali náměstkyni krajského hejtmana Středočeského kraje Dagmar Nohýnkovou.

Příprava na výstupS velkým zájmem si prohlíželi výstavky o historii a činnosti Sokola a Lezeckého klubu Mšeno. Tvořily ji reportážní fotografie z výstupů doma i v zahraničí, literatura o skalách, lezecká nářadí a vybavení z každé desetiletky od roku 1906 po současnost. Nechyběla ani lana. Výrazné bylo technické zdokonalování. Možná, že za dalších 10 roků pokročení ještě více kupředu, aby lezectví bylo snadnější a bezpečnější. Obdiv si zaslouží lezci, kteří ještě před 60 roky technicky nedokonale vybaveni uskutečňovali obdivuhodné výstupy.

V akci na stěněV úvodním slově starosta města Martin Mach podotkl, že kraj bohatý na rokle, skalní stěny a věže podnítil odvážné muže začít s lezením už před 100 roky. Zde má Mšeno svůj podíl v Lezeckém klubu s předsedou Lubošem Martínkem. Poukázal na úlohu Sokola i na postavení sokolovny v roce 1918, což na podzim jednota oslaví Sokolskou akademií. Seznámil návštěvníky s postupem stavby lezecké stěny, která v městě obohatí sportovní zařízení a je na mládeži a občanech, aby ho plně využívali.

V akci Pavel NečasMluvené slovo přerušil krátký dokumentární film. Líčil prvovýstup tří lezců 22. 7. 1906 na strmou věž Jeptiška nad Dolním Žlebem u Labe. Obdiv si zasloužily odvaha lezců, fyzická zdatnost, lezecká taktika, spolupráce a kamarádství.

Pořízení stěny finančně podpořily finanční úřad Středočeského kraje, město Mšeno, další soukromí sponzoři i Sokol. Vkládání peněz do sportu ve Mšeně ocenila Dagmar Nohýnková. Další host, truhlář Rudolf Říha vzpomněl sokolských hudeb a písní. Pro zachování sokolských písní předal starostce Sokola H. Nečasové vzácný dar zpěvník sokolských písní. Ať se rozléhají Mšenem.

V boji s nástrahamiNastala slavnostní chvíle otevření lezecké stěny. Přítomným divákům se naskytla příležitost vyzkoušet si cvičné výstupy. Dostalo se jim vyčerpávající instruktáže Janem Bloudkem. Sám předvedl výstup na desetimetrovou stěnu se třemi převisy. Není to nic těžkého. Vyzkoušel si to sedmiletý Patrik Bloudek na dětské stěně. Lezecké jablko u Bloudků nepadlo daleko od stromu. Druhou ukázku s překonáním svislého skalního převisu úspěšně zvládla atletka Radka Nečasová. Stěna je přístupná každému zájemci o lezení ve věku od dětí až po dosažení – átého roku života v době od 17. do 21. hodiny po celý týden od pondělí do pátku. Neváhejte na ní pravidelně cvičit. Zvládnete tím první krůček k výstupům na Dubské skály.

Jan Bursa


Den otevřených dveříU sokolského praporu

V úterý 22.4. byla mšenská sokolovna otevřena pro širokou veřejnost. Několik desítek přítomných mělo možnost prohlédnout si zblízka nové sportoviště a ti, kteří se nebáli, si mohli novou lezeckou stěnu i vyzkoušet. Těmi nebojácnými a zvědavými byly především děti, které v doprovodu svých rodičů netrpělivě přešlapovaly pod stěnou a čekaly, až na ně přijde řada. Rodiče a další dospěláci obdivovali malé lezce, kteří i několikrát za sebou vylezli stěnu vysokou 10 m. Lezečtí instruktoři se ani na chvilku nezastavili a od 17 do 19:30 h trpělivě jistili dětské horolezce a předávali jim své zkušenosti, jak nejlépe dané lezecké cesty zvládnout. Všem přítomným, ale především dětem se nechtělo domů a my doufáme, že budeme mít nejen dostatek horolezců, ale především instruktorů, kteří budou mít čas se věnovat dětským horolezeckým nadějím i nadšencům.

Hana Nečasová