Louky u NedamovaOd jara do časného podzimu můžete při vycházce po Kokořínsku vidět několik zemědělců anebo členů občanských sdružení, jak kosí a uklízejí seno na podmáčených, nebo naopak velmi suchých pozemcích, kde očividně neroste žádná kvalitní píce. Jejich snažení má však jiný cíl než hospodářský užitek. Je to jedna z forem aktivní ochrany přírody a krajiny.

Následkem kolektivizace zemědělství a vylidnění venkova došlo v 50. a 60. letech minulého století k opuštění některých hůře přístupných pozemků, jejichž obdělávání se ekonomicky nevyplácelo. Šlo o vlhké a podmáčené louky (mokřady) i o suché stepní trávníky nebo staré ovocné sady. Tyto plochy se staly v první chvíli vítaným útočištěm pro stovky rostlinných a živočišných druhů, které v okolní krajině již nemohly přežívat, a staly se tak vzácnými až ohroženými.

Ovce "údržbářky"Opuštěné lokality však bez lidské péče začaly brzy zarůstat plevelem i náletem dřevin. Tím se staly hůře obyvatelné i pro tyto ohrožené druhy rostlin a živočichů.  Většina ohrožených druhů živočichů a rostlin je totiž vázána na otevřená stanoviště s nízkým porostem trav a kvetoucích bylin, kde nachází dostatek prostoru pro život a má zde i pestrou nabídku potravy. Na takové kvetoucí louce ještě dnes můžete spatřit desítky druhů motýlů včetně atraktivních otakárků. Kdežto hned na sousedních zarůstajících plochách najdete nanejvýš babočku paví oko, vyhřívající se na slunci.

Některé louky sice již zcela zanikly, ale jiné se podařilo na poslední chvíli zachránit. Aby však v našem okolí mohlo přežívat velké množství živočišných i rostlinných druhů (nejen vzácných a ohrožených), je nutné zajistit pravidelnou řízenou péči o jejich stanoviště (zejména stepní loučky a mokřady). To vyžaduje každoroční zajištění řady zásahů, jako je kosení (křovinořezem, kosou i traktorem), extenzivní pastva (kozy, ovce) anebo likvidace nežádoucích náletových dřevin.

Půvabný rybníčekUvedené činnosti jsou realizovány různými zhotoviteli na základě uzavřené smlouvy o dílo, ve které je přesně specifikována náplň práce a stanovena cena za tuto práci ve výši vynaložených nákladů (za práci, materiál, apod.). Zhotovitelem může být prakticky kdokoliv, kdo o takovou činnost má zájem - soukromí zemědělci, specializované firmy, občanská sdružení, ale i fyzické osoby nepodnikající. Finanční prostředky na zajištění této údržby jsou vyčleněny z Programu péče o krajinu MŽP nebo z Programu rozvoje venkova. V oblasti Kokořínska se dodnes zachovala řada těchto cenných lučních stanovišť a na jejich potřebnou údržbu jsou i potřebné finanční prostředky. Problémem, se kterým se však dnes ochrana přírody potýká, je nedostatek zhotovitelů pro zajištění těchto činností.

Správa CHKO Kokořínsko by proto uvítala, pokud by drobní zemědělci, specializované firmy i jednotlivci projevili zájem o zajištění uvedených prací. Kontakt pro případné zájemce je: Správa CHKO Kokořínsko, Česká 149, Mělník, tel: 315 728 061, kokorin@nature.cz.   

Správa CHKO Kokořínsko