Kontejnery na odpadVážení občané,

v prosinci zastupitelstvo schválilo vyhlášku o poplatku za komunální odpad, kterou se mění systém zpoplatňování svozu zbytkového (po vytřídění) komunálního odpadu. Po reakci části občanů, kteří produkují velmi málo odpadu, jsme systém na lednovém zasedání rozšířili o 60 l nádobu s četností svozu 14 dní.  V systému je nyní podle našeho názoru dostatečný výběr typů nádob a četností svozů a dále možnost zakoupení mimořádné známky. Je nyní na plátcích, aby si zvolili variantu, která jim bude vyhovovat.

Kdo je plátcem a kdo poplatníkem?
Tuto definici jsme měli v připravené vyhlášce, ale museli jsme ji vypustit, neboť podle názoru pracoviště Ministerstva vnitra (kontroluje všechny vyhlášky obcí) by to bylo nadbytečné – definice je již v zákoně o odpadech. Cituji ze zákona (§ 17a):

Poplatníkem je každá fyzická osoba, při jejíž činnosti vzniká komunální odpad. Plátcem poplatku je vlastník nemovitosti, kde vzniká komunální odpad. Jde-li o budovu, ve které vzniklo společenství vlastníků jednotek podle zvláštního zákona, je plátcem toto společenství. Plátce poplatek rozúčtuje na jednotlivé poplatníky.

Zásadních rozdílů proti minulé úpravě (místní poplatek za provoz systému TKO) je několik:

  • poplatek není vybírán na osobu, ale na nemovitost
  • osoby produkující odpad na území města se nerozlišují podle místa trvalého pobytu, tj. platí všichni, kteří produkují odpad
  • nerozlišují se nemovitosti dle druhu používání, tj. dům k bydlení či rekreaci, chata apod. – platí každá nemovitost, kde vzniká odpad
  • občan si volí počet, velikost a četnost svozu nádob, tzn. nemusí platit něco, co nevyužije
  • každý platí tolik, kolik odpadu vyprodukuje – jako u odpadní vody (stočné apod.).

K zavedení tohoto systému nás vedlo to, že se jeví jako spravedlivější, každý platí (zhruba) podle své produkce odpadu. Odpadá přerozdělování peněz, tj. dotování větších producentů odpadu na úkor menších, platí i osoby bez trvalého pobytu (při minulém systému neplatily, ve městě jich žije několik desítek). Tento systém bezesporu více motivuje k třídění odpadu, ve městech, která jej zavedla, se osvědčil. Jistě ne každému se nový systém nutně zalíbí, doufáme však, že většina z vás mu přijde na chuť. Více odpadu mají například domácnosti, které spalují uhlí, avšak cenu za odvoz popela je třeba přičíst k ceně paliva. Domácnosti, které jsou vytápěny citlivěji k životnímu prostředí (dřevo, elektřina, propan aj.), mají podstatně větší náklady na teplo. Existuje ještě třetí možnost – tzv. známkový systém, který se jeví jako nejspravedlivější, avšak má svá administrativní a právní úskalí (uzavírání smluv s plátci, vymáhání nedoplatků) a navíc jej svozová firma s dlouhodobou smlouvou nechce připustit. Vyjmenované tři sytémy nelze kombinovat, tj. např. nelze mít stanoven poplatek a umožnit někomu, aby si kupoval jen známky apod.

Žádný systém není dokonalý a úplně spravedlivý. Nemůže být ani neměnný, v průběhu roku zjistíme, jak funguje, a případně jej upravíme, avšak musí být organizačně a administrativně zvládnutelný.

Všechny naše kroky v oblasti odpadového hospodářství směřují k jedinému – k minimalizaci zbytkového odpadu, tj. odpadu, který dáváme na skládku, a tedy k minimalizaci nákladů na odpadový systém. Čím více se to bude městu dařit, tím menší náklady (nebo pomaleji rostoucí) na odpad bude mít každý občan. Ceny, které v současnosti máme za svozy různých typů nádob, jsou v průměru přibližně o 400 Kč ročně levnější než v obcích, kde nemají vlastní skládku. Tento rozdíl v ceně se bude stále zvyšovat po dobu životnosti naší skládky, neboť je připraven zákon, který prudce zvyšuje poplatky za skládkování. Zatímco my máme smluvně zaručenou cenu úložného (není v tom svoz) po dobu životnosti skládky 300 Kč za tunu + inflace, ostatní obce platí cenu tržní, tj. přes 1000 Kč/t. S tím, jak nový zákon bude zvedat poplatky, poroste tržní cena úložného rychle ke 2000 Kč v nejbližší pětiletce a s ní se bude patřičně zvedat cena svozu popelnic. Až se zavře naše skládka, přijde tvrdý cenový šok.

Svět je zavalen odpady a v rozvinutých zemích se tento problém snaží řešit. Nejlepší cestou je samozřejmě minimalizace obalových odpadů (nekupovat zbytečné obaly) a následně co největší materiálové či energetické využití vytříditelných složek odpadu. Podle zjištění některých tuzemských obcí, kde se na třídění a využívání odpadu vrhli naplno (již je nebavilo platit rostoucí poplatky za svoz a skládkování), lze využít až 80 % odpadu! Pojďme to zkusit!

Za uplynulý rok jsme v této věci učinili pokrok, ale stále máme značné rezervy. Zlepšilo se trochu třídění, takže nám příspěvky za vytříděné suroviny hradí cca 65 % nákladů na jejich svoz (v r. 2006 to bylo  < 50 %). Věřím, že se dostaneme letos na 80 % a poté na 100, 110, 120 … J Podařilo se zapojit do systému sběru tříděného odpadu řadu místních firem (za drobnou úplatu). Mírně klesla tonáž odpadu odkládaného městem na skládku.

Přestali jsme skládkovat větve z údržby městské zeleně a drtíme je a spalujeme spolu s uhlím ve velkých zdrojích města. Nově nabízíme tuto službu i občanům – kdo se potřebuje zbavit větví ze zahrádky (do průměru 10 cm), může je dovézt na parkoviště za koupalištěm (lom) a budou seštěpkovány. Tato nabídka platí do konce března, žádáme občany větve rovnat pro snadnější následnou manipulaci. Pro štěpkování na objednávku (štěpka zůstává objednateli) kdekoli na území města bude stanovena cena.

Na sběrném dvoře bude maximálně zjednodušena evidence při příjmu odpadů (u nebezpečného ji však zákon požaduje), bude nově možnost odevzdávat bezplatně elektrošrot i pro podnikatele a osoby, které nejsou ve městě plátcem poplatku (tzn. i z jiných obcí). Na radnici a ve škole přibudou kontejnery na sběr malých suchých baterií (všechny typy kromě autobaterií, tj. včetně baterií z mobilů apod.). V lese zkusíme na přístupných místech štěpkovat klest po těžbě (místo pálení). Dále se budeme letos zabývat otázkou využití bioodpadu, projektem změny vytápění na biomasu a samozřejmě i kontrolní činností v odpadové oblasti.

Co nejlepší nový rok 2008 a pevné zdraví přeje

Martin Mach, starosta