Každý konec kalendářního roku přináší příležitost pro zhodnocení a shrnutí toho nejdůležitějšího, co se v daném období odehrálo. Této příležitosti využíváme také, abychom Vám, občanům města Mšena, přinesli přehled činnosti památkové péče v městské památkové zóně Mšeno.

Rok 2007 byl v oblasti památkové péče poměrně rušný. Hlavní náplní našeho oddělení je vydávání závazných stanovisek k rekonstrukcím a stavebním úpravám nemovitostí. Do konce roku bylo vydáno 24 závazných stanovisek. Nejčastěji se týkala výměny oken, výměny střešní krytiny, obnovy fasády a nejrůznějších přístaveb k nemovitosti. V této souvislosti byly v posledním čtvrtletí roku uděleny finanční pokuty za nepovolené stavební úpravy. Zejména se jednalo o nepovolené osazení plastových oken a zhotovení příliš výrazných fasád. Upozorňujeme všechny majitele nemovitostí, že udělování finančních sankcí za neoznámené stavební zásahy bude pokračovat se zvýšenou intenzitou i v následujícím roce. 

kostel sv. MartinaKromě této drobné stavební činnosti, realizované zejména na soukromém majetku, se konaly také větší stavební akce, které jste jistě ve svém okolí zaznamenali. Během letních měsíců proběhla druhá etapa stavebních prací na kostele sv. Martina. V této etapě se pokračovalo v opravách krovu a výměně střešní krytiny. Již zcela nevyhovující plechové šablony byly nahrazeny pálenou taškou, která by měla zásadním způsobem rehabilitovat vzhled této kulturní památky. Dále probíhalo zajištění havarijního stavu podstřešní římsy, která je v některých místech výrazně poškozená a hrozí její odpadnutí. Proto bylo nutné nejvíce ohrožené části zpevnit a připravit na další opravu. Po důkladném studiu historické obrazové dokumentace bylo přistoupeno k vyzdění výrazné cihlové atiky, která byla obnovena nad štítem hlavního průčelí kostela. Jistě jste také zaregistrovali práci na vydláždění v prostoru mezi jižní stranou kostela a farou a také v okolí východního závěru kostela. Záměr předpokládá položení této čedičové dlažby okolo celé stavby, případně pouze odkrytí zádlažby, které je pod současným asfaltovým příkrovem. V následujícím roce by měla pokračovat výměna střešní krytiny nad lodí kostela, v dalších etapách se bude postupně obnovena fasáda kostela sv. Martina. Finanční prostředky na tuto akci byly získány z dotačních programů Krajského úřadu Středočeského kraje – Fond obnovy památek, z příspěvků Ministerstva kultury ČR z Programu regenerace městských památkových zón a také z rozpočtu města Mšena.

Další velkou stavební akci představuje stále probíhající rekonstrukce objektu městských lázní, které jsou významnou kulturní památkou. V letošním roce proběhlo slavnostní otevření letního koupaliště a začala jeho první, zkušební sezona. Po ukončení provozu bylo přistoupeno k náročným stavebním zásahům, které si vyžádalo napadení objektu dřevokaznou houbou. Poškození dřevěných konstrukcí se ukázalo poměrně velké, proto bylo neprodleně přistoupeno k sanačním opatřením. V závěru roku probíhají zejména truhlářské práce, kdy jsou opravovány stávající dřevěné prvky konstrukcí a zařízení, nebo jsou pro velké poškození materiálu zhotovovány kopie. V listopadu 2007 byla provedena terénní úprava dětského hřiště v zadní části koupaliště a plocha byla osazena novými herními prvky. V dalších etapách, které budou pokračovat i v následujícím roce, by se měly dokončit stavební úpravy interiérů, měl by být repasován původní mobiliář, upravena zeleň v celém areálu (k dílčímu ozdravení stávající zeleně bylo přikročeno již v průběhu podzimu) a provedeno nové oplocení. Získávání finančních prostředků na takto nákladnou stavbu bylo již podrobněji přiblíženo v předchozích vydáních Mšenských novin, proto bychom se k tomuto tématu již nevraceli. Jen připomínáme, že část financí pocházela také z dotačních prostředků určených na obnovu nemovitých kulturních památek.

věžička v Masarykově ulici 38Téměř před koncem roku byla zahájena oprava věžičky na domě čp. 38 v Masarykově ulici. Záměr předpokládá případné zpřístupnění této věžičky jako vyhlídkového místa. Výhledově by měla tato akce vést k opravě celého objektu, který je velmi hodnotnou městskou stavbou.

Významným posunem v oblasti aplikované památkové péče bylo vypracování a následné schválení návrhu regulativ v nejhodnotnějších částech MPZ Mšeno. Návrh řeší regulaci objektů v centrální části památkové zóny. Regulativa obsahují základní parametry pro stavební realizace, jež vycházejí ze stavebního průzkumu a zhodnocení vybraných objektů. Jejich cílem je regulace výstavby v samém jádru MPZ tak, aby zůstaly zachovány hmoty, proporční členění, vnější vzhled a charakter dané zástavby. Tento materiál bude závazný pro vlastníky objektů, orgány památkové péče a příslušný stavební úřad. V budoucnu by měly být zmapovány i další části památkové zóny. Zpracování dalších regulativ bude postupovat dle významu vytipovaných lokalit – tzn. od jádra MPZ k jejím okrajovým částem.

Veškeré záměry, které se týkají městské památkové zóny, úpravy objektů na jejím území a postupné rehabilitace historického prostředí jsou projednávány v Komisi pro regeneraci městské památkové zóny. Tento poradní orgán městské samosprávy se schází každé čtvrtletí a diskutuje o důležitých projektech a plánech v této oblasti.

Přehled aktivit roku 2007 si klade za cíl v obecné rovině seznámit obyvatele města se změnami a úpravami, které ve Mšeně probíhají a budou probíhat i v následujících letech. Žádná z výše uvedených akcí by se neobešla bez podpory mnoha osob, které jsou v těchto záležitostech zainteresovány. Touto cestou bychom chtěli poděkovat všem, kteří se aktivně podíleli na zvelebování města Mšena a požádat o toleranci a podporu své činnosti i v následujícím roce 2008.

Mgr. Kateřina Bílková, Oddělení památkové péče MÚ Mělník, k.bilkova@melnik.cz