Klika, kostel sv. MartinaOltář v kostele sv. MartinaSkramoušBusta T.G.M. v parku před školou

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Vydařená rozlučka


Poslední tankování ukončilo letošní motoristickou sezonu1

Tradičně na závěr sezony uspořádal Enduro klub Mšeno setkání motoristických nadšenců pod názvem Poslední tankování. Téměř stovka závodníků přijela do našeho města bojovat s vteřinami na členité trati. V lokalitě za zahradnictvím Karla Zabilanského bylo již od časného rána rušno, aby se jezdci, kteří do Mšena dorazili z různých koutů naší republiky, stačili přihlásit podle předpisů. Místních závodníků bylo jedenáct, ve třídě do 80 ccm se objevily mšenské naděje – žáčci Novotný, Živný a Múčka a nekončili mezi posledními.

2Při dolévání benzínu do nádrží se přísně dbalo na ekologii, do země neunikla ani kapka. Bránila tomu pod motocyklem nepropustná textilie. Po zahájení a seznámení s organizací závodu projížděli závodníci rozdělení do skupin 30 minut trať, která byla vyznačena fólií. Čekaly je nástrahy členitého terénu s mnoha zatáčkami. To nebylo jako na ploché dráze. Stroje se startovními čísly se řítily po namoklé trávě. Od kol jim odlétávaly kousky drnů a hlíny. Dopadaly na jezdce jedoucí za nimi, ale i na diváky, kteří sportovně povzbuzovali každého jezdce. Zatáček (i těch do U) ve stoupáních i klesáních bylo nepočítaně. Co jezdec, to jiná taktika jízdy. Po ujetí prvních metrů nastal zápas o drahocenné vteřiny. Tu a tam se někdo „vymázl“, naštěstí bez úrazu.

3Před startem si soutěžící zkontrolovali start svého stroje a seřadili se na startovní čáře. Po mávnutí praporkem vyrazili bojovat o co nejlepší umístění. První skupinu tvořili licenční jezdci kubatur 125 a 250 ccm (4takt), druhou kategorie Hobby (80 ccm) a třetí 250 ccm a výše. Absolvovali až 10 okruhů. Ujetí jednoho z nich trvalo 2,5 minuty. Byla to velká dřina. Přesto se na ni bude vzpomínat až do prvního jarního závodu. V závodě šlo kamarádství stranou, ale existovala možnost technické pomoci při pádu.

4Po dojezdu do cíle byli zase všichni nejlepší kamarádi. Sdělovali si získané zkušenosti, domlouvali se na příštích závodech a humorně se pošťuchovali. Zazněly také stesky na nedostatek terénů na tréninky i závody. Naměřené časy určily pořadí v jednotlivých třídách nejlepších jezdců, kteří převzali na vyhlášení upomínkové ceny. Někteří odjížděli domů, jiní zůstali na společné besedě a zábavě při hudbě.

Jan Bursa