Závěsný znakRadnice v ziměSkramoušSkramouš

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Bude kulturistika magnetem?


Ne všem sportům se dostává tolik potřebné popularity v diváckém zájmu i v potřebném rozvoji členské základny. Jedním z opomíjených je i kulturistika. Snad je to tím, že se provozuje v posilovnách, tělocvičnách a na pódiích. A přece může být přitažlivou, jen ji lépe poznat. Vždyť to není jen přehlídka svalovců.

Je vyvrcholením celoročního posilování těla předepsaným cvičením pod vedením trenéra a dodržováním životosprávy podle denního režimu. Mlsné jazýčky určitě nebudou kulturistům závidět jejich stravu. Denní dávka se skládá z 15 porcí bohatých na bílkoviny, sacharidy a nižší obsah tuku. Obvykle se cvičí čtyřikrát týdně, v předsoutěžním období (3 měsíce) dvoufázově (ráno a odpoledne) 6-7krát v týdnu.

Junioři do 21 let absolvují dvě soutěže ročně, v nichž zúročí svou přípravu. Defilé mužů silných a mohutných svalů sleduje ostřížím zrakem a bodově hodnotí 5 – 7 rozhodčích. Posuzují svalový rozvoj, symetrální postavu, objem a rýsování svalů. Jejich spravedlivý verdikt umožní těm nejúspěšnějším stanout na „bedně“. Soutěží se podle váhových kategorií na mistrovstvích republiky i světa. Na každém mítinku bývá vyrovnaná konkurence soutěžících borců. Každý získaný bod zde má cenu zlata. Kromě soutěží se pořádají exhibiční vystoupení s ukázkami. Škoda, že je navštěvuje málo diváků.

Takovou řeholi podstupuje student Petr Prieložný, nositel bronzové medaile z místrovství republiky. Málokdo by hledal kulturistu ve Mšeně, kde Petr bydlí. Hledal některý individuální sport, až ho ke své spokojenosti našel. Chtěl se odlišit od ostatních chlapců. Ke kolektivním sportu má výhradu v tom, že se v nich jednotlivec těžko prosazuje. Individuální sporty posilují motivaci a prověřují pevnou vůli. Dosažené výsledky závisí na každém sportovci. Po přechodu na střední školu se Petr stále zdokonaloval pod vedením trenéra. Nespokojuje se s dosaženým a průměrem. Pilným učením a zdárně vykonanou zkouškou získal trenérskou licenci. Umožňuje mu trénovat nejen sebe, ale i další cvičence.

Má nemalé sportovní cíle. Usiluje o účast na mistrovství světa. Poctivě se připravuje na juniorskou soutěž v roce 2009 v USA. Sport je mu nade vše. Moc si přeje, aby kulturistika byla populárnější hlavně u mládeže. Začínat s ní mohou děvčata i chlapci od 15 let pod vedením trenérů v některém klubu. Věnují se i muži starší 50 let.Petr Prieložný

Jan Bursa     

Vizitka Petra Prieložného
Narozen: 20. února 1987. Bydliště: Mšeno. Město, kde pracuji: Praha. Zaměstnání: osobní trenér. Vzdělání: středoškolské s maturitou. Výška: 180 cm. Váha: stále se měnící. Záliby: vaření, relax, plavání, tv, lenošení. Ostatní sporty: žádné nedělám, neriskuji zranění. Oblíbené jídlo: pizza, maso, cornflakes. Oblíbené pití: voda, sprite, mléko. Motto: „I ta největší zeď byla postavena od základů.“