Radnice na náměstí Míru, foto: HN - René VolfíkMariánské sousoší na náměstí MíruVítejte ve MšeněSkalní kaplička v Boudecké rokli

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Poslední koupání


Mistry města Mšena v přetahování lanem

HASIČI POTŘETÍ ZA SEBOU 

Tradiční zakončení sezony proběhlo v sobotu 1. září Posledním koupáním na mšenském koupališti. Záštitu nad akcí převzalo město, ceny do soutěže v přetahování lanem věnoval pivovar Klášter. Pozdně letní slunce, občas schované za mraky, jako by trucovalo, ale z mraků občas vykouklo a za hodinu už příjemně hřálo. Toho využil Matěj Mach několika tempy v chladné vodě. Následovali ho i další kluci.

Hrstku návštěvníků se snažila rozehřát a další přilákat z města sedmičlenná dixielandová Steamboat Stompers z Prahy s kapelníkem Jiřím Kadlusem. Patří mezi špičkové evropské kapely. Po úvodní skladbě plné ohnivých melodií kapelník představil svůj orchestr. „Procestovali jsme kraj světa, ale za 40 let trvání kapely jsme ve Mšeně poprvé,“ uvedl Jiří Kadlus. „Netušili jsme, že se ocitneme v tak krásném přírodním prostředí, navíc s tak jedinečnou stavební památkou nenapodobitelné architektury, sloužící 75 let, jako je toto koupaliště. Rádi se sem budeme vracet.“ Po krátkém úvodním slově místostarosty Václava Nováka pokračoval koncert líbivými, málo hranými skladbami od roku 1909 až do konce dixielandové éry. Nechyběly ani písně swingové, klasického jazzu i trampské. Potlesk za jejich přednes byl více než srdečný. Zůstanou dlouho ve vzpomínkách posluchačů. Zbývá jen naděje na další dixielandový koncert a návrat Kadlusovy kapely.

Přetahování lanemPřestávku před dalšími skladbami vyplnil již 3. ročník závodů pětičlenhných družstev v přetahování lanem přes šířku bazénu. Silou i taktikou se snažila vítězit následující družstva: Prcci, Černí jezdci, Špejle, Svatebčani, Sokol, Hasiči. Vítězství nechtěl nikdo nikomu darovat zadarmo. Všichni sahali až na dno svých sil. Ty se snažili dodat fandové obou táborů hlasitým povzbuzováním: „Tahej, zaber, přidej!“ Byla to přehlídka taktiky a prověrka sil. Značně unavení borci se osvěžovali umýváním, zkrátka nebyla to „procházka růžovou zahradou“. Ve finále se utkali Hasiči a Špejle, kterou hasiči zlomili po spadnutí dvou „špejláků“ do bazénu. Již potřetí za sebou tedy zvítězili hasiči. Titul mistrů města je bude zdobit minimálně do příštího Posledního koupání.

Po vyhlášení výsledků Václavem Novákem převzali mšenští „Bivojové“ ceny od zástupců pivovaru Klášter a sponzora Jaroslava Potůčka. Za druhé až čtvrté místo to byl karton piva, vítězové získali celý sud pěnivého moku. Než byl sud předán, stačil spadnout do bazénu. Ale pohotoví hasiči naskákali do vody a rychle jej vylovili. Zlí jazykové tvrdí, že to pan místostarosta udělal schválně. Inu, hasiči dovedou ihned uplatnit své záchranářské dovednosti.

Ale to už se znovu ozvala hudba, tentokrát kapely Mandragora. Po 20. hodině ji vystřídala skupina Rhodesia, která hrála až do půlnoci. O občerstvení návštěvníků se staral personál bufetu a stánek Pivovaru Klášter s prodejem upomínkových předmětů, obléhaný sběrateli.                 

text Jan Bursa, foto Jakub Kašpárek