Dovolte na úvod několik známých faktů: všichni  jsme podle zákona o odpadech povinni předcházet vzniku odpadů; pakliže už odpad vznikne, co možná nejvíce z něj využít; co nevyužijeme, třídit; co nejde zatím vytřídit likvidovat předepsaným způsobem.

     Situace s nakládáním s odpady ve Mšeně se změnou provozovatele skládky výrazně změnila. Město má sice jistou částku v rozpočtu (5 mil. Kč) od nájemce, ale již nemá velkou možnost ovlivnit vývoj na skládce ani koncové ceny za skládkování. Se změnou na skládce, svozové firmy i zastupitelstva a s ohledem na probíhající vývoj na poli odpadů, před námi stojí potřeba definovat koncepci nakládání s odpady na území města. Nemalým impulsem je i velký deficit města v této oblasti – letos doplácíme na odpadech více než půl milionu korun.

     Jde o to, vytvořit komplexní systém nakládání se všemi odpady, na jehož provoz by město příliš nedoplácelo, byl průhledný, jednoduchý, alespoň trochu spravedlivý a umožňoval občanům odložit legálně jakýkoli odpad za přijatelných podmínek a motivoval k třídění. Nutná však bude také kontrola. Na této koncepci intenzivně pracujeme a budeme v tom pokračovat i následujích letech, protože každý systém se vyvíjí.

     Do konce roku musíme schválit vyhlášku o poplatku za svoz TKO (každoroční povinnost). Po intenzivních debatách v radě města se radní přiklonili k systému jednorázové svozové známky (viz zprávy z RM) a doporučí jej zastupitelům. Po zasedání zastupitelstva (18. 12.) Mšenské noviny už do konce roku nevyjdou, věnujte prosím proto pozornost rozhlasu a Úřední desce, aby vás změna vyhlášky nezastihla v lednu nepřipravené. Nejvíce se však stejně dozvíte při osobní návštěvě zasedání zastupitelstva. Zároveň s novou vyhláškou monitorujeme stav nádob na tříděný odpad a průběžně budeme posilovat jejich počet. Uvítáme, pokud budete MěÚ informovat o jejich přeplňování či poškození, či o těch, kteří soustavně znečišťují komunálním odpadem jejich okolí (Podolec).

     Další chystanou změnou bude zánik míst pro odkládání pytlů (chatové oblasti), která velmi hyzdila naše okolí a jejich nahrazení velkými kontejnery. Nebezpečné odpady – koncem listopadu proběhl tradiční svozový den. Přístup některých lidí k této službě zajišťované obcí nás však nutí k jejímu přehodnocení. Odkládání odpadu na stanoviště svozového vozu již noc předem, nebo dokonce ve velkém na místa, kde stanoviště vůbec nebylo (Babí důl) a odkládání odpadů z podnikání (několik desítek velkých pneumatik v Sedleci) svědčí o nízké úrovni občanské zodpovědnosti a lhostejnosti k ostatním. Tento druh odpadu bude snad možno již na jaře odložit v budovaném sběrném dvoře na skládce (jednání probíhají) a mobilní sběr bude zrušen.

     Velkoobjemný odpad – pokusně jsme uspořádali sběr tohoto typu odpadu o týden později do dvou kontejnerů, které město vlastní. Zde byly výsledky dobré, i když částečně díky kontrole prováděné pracovníky města, kteří nedovolili některým občanům odložit nebezpečný odpad. Tuto akci pravděpodobně zopakujeme v příštím roce. Rádi bychom rozšířili sortiment tříděného odpadu, v této věci jednáme s naší školou. Snažíme se vyjednat s nájemcem skládky slevu pro občany (nemající závazky vůči městu) na skládce, aby mohli skládkovat některé typy odpadů (např. suť aj.) za ceny, jaké má město (a tedy nikoli současné ceny tržní). Připravujeme zkusmo nákup několika košů (a dostatku patřičných sáčků) na psí „odpady“. Zabýváme se i budoucí možností zpracování biologického odpadu (vše zelené + bioodpad z domácností atd.), to je však výhled do vzdálenější budoucnosti.

     Doufám, že všechna tato opatření postupně proběhnou a že velká většina z vás je s pochopením přijme. Věřím, že společně dokážeme systém nakládání s odpady vyladit k vysoké efektivitě a všeobecné spokojenosti většiny občanů.

Martin Mach, starosta