VojtěchovSousoší Immaculaty na nám. MíruVojtěchovRadnice na náměstí Míru, foto: HN - René Volfík

Město MšenoŽivot ve městěInformace pro turistyFirmy, službyMšenské novinyDomůAnglickyNěmecky


 ?

 

 Anketa

Guttenberg stavební společnost - člen skupiny PCS

© 2020 VIZUS | webmaster

Tento web je provozován na systému CMS.

Za malými judisty


1  Od ledna 2006 pod TJ Sokol Mšeno začal fungovat dětský oddíl juda. Pro ty z vás, kteří o judu stejně jako já nic nevědí, jsem vytáhla z internetu trochu teorie:

Co je to judo?
„Ju“ znamená jemnost ve smyslu nechat jít, uvolnit cestu. „Dó" znamená cestu, způsob a zdůrazňuje použití principu „Ju“ ve vykonání techniky nejen po tělesné stránce, ale i v duševním přístupu judisty... Judo je v překladu  JEMNÁ CESTA.

   Z tohoto názvu vyplývá, že se snažíme soupeře usměrnit a pouze v nejnutnějším případě zneškodnit. 2Ke svému soupeři i k okolnímu světu se chováme vždy uctivě a nezesměšňujeme jej. Hlavním účelem juda je disciplína a sebekázeň, až poté přichází na řadu technika.

   Zakladatelem moderního juda je japonský profesor JIGORO KANO (1859-1938), který přepracoval systémy škol jiu-jitsu a nový systém tělovýchovné přípravy nazval JUDO KODOKAN. Byla stanovena etika chování v dožó (tělocvičně), ke spolužákům i mistrovi. Velký důraz kladl na výchovu cvičenců a na jejich morální a intelektuální rozvoj.

   V naší republice se  judo  objevuje v roce 1910 pod vedením dr. Františka Smotlachy.

3   První věcí, kterou se žák v judu učí, je „ukemi waza“, čili technika pádu. Nováček se učí padat tak, aby se hlavou neudeřil o zem, učí se kontrolovat ruce, aby mu nekoordinovaně nepoletovaly ve vzduchu. Približně 80 % tréninku juda tvoří randori (cvičný zápas). V klubových podmínkách žáci vytvoří dvojice a nacvičují techniku chvatů. Úborem judisty je kimono ušité z odolného bavlněného materiálu. Judo má systém barevných pásků. Jsou rozděleny na žákovské stupně kyu a na mistrovské stupně dan. Jediným nositelem dvanáctého danu ve stoleté historii juda byl jeho zakladatel Jigoro Kano.

   Judo ve Mšeně probíhá tak, že se scházíme každou středu v 15 hodin ve mšenské sokolovně,4 postavíme tatami (žíněnku) a pod vedením zkušených trenérů z extraligového oddílu juda TJ EMĚ Mělník dvě hodiny poctivě cvičíme. První půlrok jsme zakončili třídenním soustředěním ve Mšeně, na které jsme pozvali i naše mělnické kamarády. Kromě vlastního tréninku jsme si zahráli i fotbal, zúčastnili jsme se Běhu Terryho Foxe a večer jsme si opekli buřty u táboráku za sokolovnou. Spali jsme ve spacácích na žíněnkách a užili si hodně legrace. Za to, že jsme neměli hlad, děkujeme také sponzorům - p. Walterovi (lahůdky) za buřty, p. Vondřichové (mšenská pekárna) za výborný chléb a p. Švecové (obuv), která nás podpořila finančně.

   Příští školní rok budeme v judu určitě pokračovat a tímto zveme všechny další zájemce na nábor, který bude ve středu 13. září od 15 hodin v sokolovně.

Petra Machová